×

لیست بهترین وکلای وکیل دادسرا دادگاه نظامی ایران

لیست-بهترین-وکلای-وکیل-دادسرا-دادگاه-نظامی-ایران

شناسه : 1621

در صورتی که شکایتی علیه یکی از افراد نظامی صورت بگیرد، این فرد می‌تواند برای خود وکیل دادسرا دادگاه نظامی اخذ کند. در حقیقت بهره‌مندی از وکیل حقوقی، حق مسلم تمام افرادی است که به عنوان متهم در دادسرا حضور دارند. نظامیان کشور نیز از این قانون مستثنی نیستند و در صورت اعلام جرم علیه آن‌ها می‌توانند از حضور یک وکیل دادگستری باتجربه و فعال در زمینه دادسرای نظامی، در پرونده خود کمک بگیرند. توجه داشته باشید که علاوه بر فرد متهم، فرد شاکی نیز می‌تواند برای پرونده خود از یک وکیل خوب، کاردان و با تجربه کمک بگیرد.

وکیل متخصص دادسرا دادگاه نظامی

در صورتی که شکایتی علیه یکی از افراد نظامی صورت بگیرد، این فرد می‌تواند برای خود وکیل دادسرا دادگاه نظامی اخذ کند. در حقیقت بهره‌مندی از وکیل حقوقی، حق مسلم تمام افرادی است که به عنوان متهم در دادسرا حضور دارند. نظامیان کشور نیز از این قانون مستثنی نیستند و در صورت اعلام جرم علیه آن‌ها می‌توانند از حضور یک وکیل دادگستری باتجربه و فعال در زمینه دادسرای نظامی، در پرونده خود کمک بگیرند. توجه داشته باشید که علاوه بر فرد متهم، فرد شاکی نیز می‌تواند برای پرونده خود از یک وکیل خوب، کاردان و با تجربه کمک بگیرد.

وکیل مشاوره فعال در دادسرای نظامی در حوزه رسیدگی به دعاوی کیفری افراد نظامی تخصص، دانش و مهارت کافی دارد.

وکلای فعال در این زمینه در طی سال‌ها و با حضور در پرونده‌های کیفری مختلف، تجربه و دانش لازم برای دفاع از موکلین خود به دست آورده‌اند. وکلای دادسرای انتظامی جزو وکلای پایه یک دادگستری هستند و برای قبول وکالت پرونده‌های که در حوزه نظامی وجود دارند، باید دارای پروانه وکالت معتبر باشند.

دادسرای و دادگاه نظامی صلاحیت رسیدگی به جرائم چه سازمان‌هایی را دارد؟

یکی از ویژگی‌های مهم وکلای حقوقی فعال در زمینه نظامی، حضور در دادگاه‌های نظامی و رسیدگی دقیق به امور پرونده موکلین خود است. توجه داشته باشید، از آنجایی که جرائم نظامی جزو جرائم پرخطر بوده، در نتیجه رسیدگی به این موارد نیازمند دقت و حساسیت بسیار زیاد است. در این پرونده‌ها هیچ گونه عفو و یا تخفیفی برای مجرمین وجود ندارد، زیرا جرائم نظامی خطرات و صدمات بسیار شدیدی برای جامعه در پی دارند. به همین دلیل لازم است در انتخاب وکیل فعال در زمینه رسیدگی به جرائم مربوط به دادسرای نظامی دقت و حساسیت زیادی داشته باشید. مطابق قانون 1 نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، شکایت و رسیدگی به عهده دادسرای نظامی است.

1.    پرونده‌های مربوط به کلیه کارکنان ستاد نیروهای مسلح کشور و سایر سازمان‌های مرتبط با این ستاد نیز در دادسراهای نظامی بررسی می‌شوند.

2.    وکیل دادسرا دادگاه نظامی مسئولیت پرونده‌های مربوط به جرائم و شکایات ثبت شده بر علیه کلیه کارکنان ارتش جمهوری اسلامی و همچنین تمام سازمان‌های وابسته به ارتش را می‌تواند بر عهده بگیرد.

3.    شکایات و تخلفات ثبت شده بر علیه اعضای بسیج و کارکنان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و کلیه سازمان‌های وابسته.

4.    کارکنانی که حیطه خدمت آن‌ها مشمول قوانین نیروی انتظامی کشور می‌شود، نیز در صورت ارتکاب جرم، توسط دادسرای نظامی، دادگاهی می‌شوند.

5.    بررسی پرونده‌ کلیه سربازان و کارکنان وظیفه از زمان شروع خدمت تا پایان آن.

6.    تمامی دانش آموزان و دانشجویانی که مطابق با قوانین استخدامی نیروهای مسلح در مراکز آموزشی نظامی در داخل و خارج از کشور به تحصیل مشغول هستند، نیز در صورت ارتکاب جرم، به پرونده‌ آن‌ها در دادسراهای نظامی رسیدگی می‌شود.

7.    رسیدگی به پرونده‌های کلیه کارکنانی که به طور موقت در خدمت نیروهای مسلح هستند.

وکیل جرایم نظامی

هر چند در بسیاری از موارد، جرم نظامی از جرم عادی قابل تفکیک است مثل فرار نظامیان یا شورش و تمرد آنان؛ اما در تمام موارد، این‌گونه نیست چرا که درباره نظامی بودن برخی جرایم عمومی که نظامیان هم ممکن است به ارتکاب آن متهم شوند، تردید وجود دارد.

به عنوان مثال اگر فردی از نیروهای مسلح داخل پادگان، مواد مخدر استعمال نماید یا اهانت کند یا دیگری را به قتل برساند در حالی‌که در حال استراحت بوده و نه در حال انجام خدمات نظامی، آیا جرم وی نظامی است یا جرم عمومی؟؟

اصولا جرایمی که یک نظامی مرتکب می‌شود دو گونه است:

۱. جرایم صرف نظامی؛ جرایمی است که فقط نظامیان قادر به ارتکاب آن هستند و ارتکاب آن از سوی غیر نظامیان ممکن نیست و چه بسا در صورت ارتکاب آن از سوی فرد غیرنظامی، هیچ‌گونه مسؤلیت کیفری در بر نداشته باشد مانند خوابیدن حین نگهبانی، ترک پست و غیره.

۲. جرایمی که نظامیان و غیرنظامیان هر دو قادر به ارتکاب آن هستند مانند خریداری اسلحه یا مخفی کردن آن، ارتشاء و غیره.

جرایم نظامی همان جرایم صرف نظامی هستند که در دسته اول قرار می‌گیرند.

بنابراین ملاک و معیار تشخیص جرایم نظامی، اولا شخصیت مرتکب جرم است که باید از عضو نیروهای مسلح بوده باشد و ثانیا طبیعت جرم است که باید در ارتباط با وظایف و مسؤولیت‌های خاص نظامی و انتظامی خود مبادرت به ارتکاب جرم نماید

دسته بندی جرائم نظامی چگونه است؟

جرایم نظامی فقط و فقط در قانون مجازات جرایم نیروهای مسلح، پیش‌بینی شده و مشتمل بر پنج فصل می‌باشند.

فصل اول: جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی همچون جرم براندازی و جاسوسی؛

فصل دوم: جرایم برخلاف تکالیف نظامی همچون جرایم ناشی از عدم اجرای اوامر فرماندهان و جرایم ناشی از تیراندازی‌های غیرقانونی؛

فصل سوم: فرار از خدمت؛

فصل چهارم: جرایم مالی همچون سرقت، ارتشاء و اختلاس؛

فصل پنجم: سایر جرایم نظامی همچون استفاده غیر قانونی از البسه رسمی یا علایم و نشان‌های نظامی و یا جرایم ناشی از تخلفات رایانه‌ای.

مراحل شکایت در دادسرای نظامی:

1-جرم مربوطه را در شکواییه اعلام کنید و دلایل و مستندات خود را پیوست شکواییه کنید و به دادستان ارائه دهید.

2- پس از ثبت شکایت پرونده مورد نظر برای بررسی های بیشتر به بازرسی ناجا ارجاع میشود و ساکی باید برای ارائه دلایل و مستندات خود حاضر شود و اگر احتیاج بود شهود خود را نیز معرفی کند.

3-بعد از اینکه پرونده تکمیل شد بازرسی ناجا پرونده را با گزارش مفصل به دادسرای نظامی ارجاع میدهد و سپس با دستور دادستان پرونده به یکی از شعب بازپرسی و یا دادیاری ارجاع میشود.

4-در مرحله آخر شاکی و یا وکیل نظامی در دادسرا حاضر میشود و دلایل و مستندات خود را ارائه میدهد.

دادگاه های نظامی دائمی تشکیل شده از :

•    دادگاه نظامی دو

•    دادگاه نظامی یک

•    دادگاه تجدیدنظر نظامی

دادگاه نظامی زمان جنگ (موقت) عبارتند از:

•    دادگاه نظامی دو زمان جنگ

•    دادگاه نظامی یک زمان جنگ

•    دادگاه تجدیدنظر نظامی زمان جنگ

تعداد اعضای دادگاه نظامی:

•    اعضای دادگاه نظامی یک:

همانند دادگاه کیفری یک بوده و اعضای آن عبارتند از یک رئیس و دو عضو مستشار و جلسه دادرسی با حضور دو عضو رسمیت می یابد.

•    دادگاه نظامی دو:

با حضور رئیس شعبه یا دادرس (قاضی) علی البدل تشکیل می گردد.

دادگاه تجدید نظرنظامی:.

دادگاه تجدید نظر نظامی، متشکل از سه عضو اعم از یک رئیس و دو قاضی مستشار است و جلسات دادرسی با حضور حداقل دو عضو رسمیت می یابد.

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان می‌تواند مستشاران دادگاه تجدید نظر نظامی را در دادگاه نظامی یک استان انتخاب نماید.

در زمان جنگ، دادگاه های نظامی زمان جنگ با تصویب رئیس قوه قضائیه، مطابق با ماده ۵۹۱ قانون آیین دادرسی کیفری،برای رسیدگی به جرائم مربوط به جنگ در محل قرارگاه های عملیاتی، مراکز استان ها و یا سایر مناطق مورد نیاز تشکیل خواهند شد.

دادگاه های نظامی دائمی شامل چه بخش‌هایی هستند؟

دادگاه‌های نظامی دائمی شامل، دادگاه نظامی دو، دادگاه نظامی یک و دادگاه تجدیدنظر نظامی هستند.

دادگاه نظامی که در زمان جنگ به صورت موقت تشکبل می‌شود، شامل چه بخش‌هایی است؟

دادگاه‌های نظامی موقت شامل، دادگاه نظامی دو در زمان جنگ، دادگاه نظامی یک در زمان جنگ و دادگاه تجدیدنظر نظامی زمان جنگ هستند.

وکیل دادگاه و دادسرای نظامی کیست؟

هر یک از طرفین دعاوی حق دارند برای خود وکیل فعال در زمینه نظامی انتخاب کنند. توجه داشته باشید که بهتر است بعد از طرح شکایت، با جستجو در لیست وکیل ارائه شده در سایت قوه قضاییه، وکیل دادسرا دادگاه نظامی باتجربه اخذ و به دادگاه معرفی کنید.

لیست بهترین وکلای وکیل دادسرا دادگاه نظامی ایران صفحه 1، تعداد 20 وکیل یافت شد
مشترک شدن در خبرنامه!

برای دریافت آخرین به روز رسانی ها و اطلاعات ، مشترک شوید.