×

لیست بهترین وکلای ابطال واقعه فوت ایران

لیست-بهترین-وکلای-ابطال-واقعه-فوت-ایران

شناسه : 1533

در مواردی که شخصی بر خلاف واقعه فوت دیگری را اعلام نماید، آن شخص یا هر ذینفعی می تواند به دادگاه دادخواست ابطال واقعه فوت را تقدیم نماید.

در مواردی که شخصی بر خلاف واقعه فوت دیگری را اعلام نماید، آن شخص یا هر ذینفعی می تواند به دادگاه دادخواست ابطال واقعه فوت را تقدیم نماید.

همچنین زمانی که شخصی برای مدت طولانی غایب مفقود الاثر باشد و به منظور تعیین تکلیف اموال و بازماندگان وی، اداره ثبت احوال سند ثبت وفات این شخص را صادر نماید و بعد از سالیان متمادی آن شخص زنده یافت شود، خود شخص یا هر یک از افراد ذینفع به منظور تعیین وضعیت، می تواند از دادگاه ابطال واقعه فوت به طرفیت اداره ثبت احوال را تقاضا نماید.

مدارك و منضمات مورد نياز جهت طرح دعوای ابطال واقعه فوت

1- تصویر مصدق شناسنامه (اختیاری)

2- تصویر مصدق گواهی فوت

3- به همراه داشتن كارت ملی جهت احراز هويت و كارت عابر بانك جهت پرداخت هزينه دادرسی الزامی است.

دادگاه صالح به رسیدگی در دعوای ابطال واقعه فوت

بر اساس رای وحدت رویه شماره ۵۱۲ مورخ ۰۷/۰۹/۱۳۶۷ هیات عمومی دیوان عالی کشور، رسیدگی به دعوای ابطال واقعه فوت و رفع آثار آن در صلاحیت دادگاه‌های عمومی حقوقی قرار گرفته و از شمول موارد در صلاحیت هیات حل اختلاف ثبت احوال خارج می باشد.

بنابراین دعوی مذکور علاوه بر این که متضمن آثار حقوقی می ‌باشد از شمول ماده 3 قانون ثبت احوال‌ مصوب تیرماه 1355 خارج و رسیدگی به دعوی مزبور در صلاحیت دادگاه های عمومی دادگستری محلی که حکم فوت فرضی را صادر نموده است می باشد.

رای وحدت رویه شماره ۷۳۲ ۱۹/ ۱/ ۱۳۹۳ هیأت عمومی دیوان عالی کشور

مطابق ماده ۹۵۶ قانون مدنی اهلیت برای دارا بودن حقوق، با زنده متولد شدن انسان شروع و با مرگ او تمام می‌شود، لذا در صورت نامعلوم بودن تاریخ واقعه فوت یا ادعای خلاف آن، با توجه به آثار حقوقی مترتب بر واقعه فوت، مثل بقاء و زوال اهلیت و حقوق قانونی و وراثت، تعیین یا تغییر آن محتاج به رسیدگی قضایی و احراز واقع است و این امر از صلاحیت هیأت حل اختلاف موضوع ماده سوم اصلاحی قانون ثبت احوال خارج و در صلاحیت دادگاه‌های عمومی حقوقی است.

هر یک از اشخاص زیر می توانند به اعلام واقعه وفات و اخذ گواهی فوت اقدام نمایند:

•    نزدیکترین خویشاوند متوفی یا هر شخصی که در موقع وفات حاضر بوده است با ارائه مدرک شناسائی

•    مأموران انتظامی متصدی یا صاحب مکانی که وفات در آن رخ داده است

•    متصدیان گورستانه

•    مقامات قضایی و نظامی

•    گروههای امدادی

لیست بهترین وکلای ابطال واقعه فوت ایران صفحه 1، تعداد 20 وکیل یافت شد
مشترک شدن در خبرنامه!

برای دریافت آخرین به روز رسانی ها و اطلاعات ، مشترک شوید.