×

لیست بهترین وکلای دعوای مطالبه وجه تسهیلات معوقه ایران

لیست-بهترین-وکلای-دعوای-مطالبه-وجه-تسهیلات-معوقه-ایران

شناسه : 1523

وصول مطالبات در حقیقت به معنای تسویه حساب بستانکار با بدهکار است که در اکثر مواقع بستانکار بانک است. به طور معمول زمانی در رابطه بین مشتری و بانک مشکل به وجود می‌آید که مشتری به عنوان فرد بدهکار، قصد بازگرداندن مطالبات بانک را نداشته باشد. از طرف دیگر ممکن است بانک به عنوان بستانکار قصد داشته باشد تا مقدار بیشتری از وجه پرداختی را از مشتری خود بازپس گیرد. باتوجه به گستردگی و پیچیدگی قوانین مالی و بانکی کمک گرفتن از یک وکیل حقوقی باتجربه که به عنوان وکیل دعوای مطالبه وجه تسهیلات معوقه فعالیت می‌کند، بسیار مهم است.

وکیل دعوای مطالبه وجه تسهیلات معوقه

وصول مطالبات در حقیقت به معنای تسویه حساب بستانکار با بدهکار است که در اکثر مواقع بستانکار بانک است. به طور معمول زمانی در رابطه بین مشتری و بانک مشکل به وجود می‌آید که مشتری به عنوان فرد بدهکار، قصد بازگرداندن مطالبات بانک را نداشته باشد. از طرف دیگر ممکن است بانک به عنوان بستانکار قصد داشته باشد تا مقدار بیشتری از وجه پرداختی را از مشتری خود بازپس گیرد. باتوجه به گستردگی و پیچیدگی قوانین مالی و بانکی کمک گرفتن از یک وکیل حقوقی باتجربه که به عنوان وکیل دعوای مطالبه وجه تسهیلات معوقه فعالیت می‌کند، بسیار مهم است.

مطالبات بانکی و انواع آن

انواع مطالبات بانکی بر اساس بخشنامه بانک مرکزی شامل موارد اشاره شده در زیر است.

مطالبات جاری

مطالباتی جاری به مطالباتی اشاره دارد که پرداخت اصل و سود تسهیلات و یا بازپرداخت اقساط در سررسید صورت گرفته باشد و یا حداکثر از سررسید آن تنها دو ماه گذشته باشد.

مطالبات غیرجاری

مطالبات غیرجاری دربرگیرنده مطالبات سررسید گذشته، معوق و مشکوک‌ الوصول است.

مطالبات سررسید گذشته

مطالبات سررسید گذشته آن دسته از مطالبات هستند که از تاریخ سررسید اصل، سود تسهیلات و تاریخ قطع پرداخت اقساط بیش از دو ماه گذشته است. در حالی که تاخیر در بازپرداخت، هنوز از ۶ ماه تجاوز نکرده است. در این زمان فقط مبلغ سررسید شده تسهیلات به این طبقه منتقل می‌شود.

طالبات معوق

مطالبات معوق به آن دسته از مطالبات اشاره دارد که اصل و سود تسهیلاتی که بیش از ۶ ماه و کمتر از ۱۸ ماه از تاریخ سررسید و یا از تاریخ قطع پرداخت اقساط سپری شده‌ و مشتری هنوز اقدامی برای بازپرداخت مطالبات نکرده است. در این حالت باقی مانده سررسید تسهیلات به این طبقه منتقل خواهد ‌شد.

مطالبات مشکوک‌ الوصول

در معاملات چکی یا غیر نقدی بسیاری از بانک‌ها، با وجود تمام دقتی که در انتخاب مشتریان خوش حساب و مورد اطمینان به خرج می‌دهند، باز هم ممکن است مدیران مالی در پایان سال احتمال اینکه برخی مشتریان توان پرداخت بدهی خود را نداشته باشند را در نظر بگیرند. بهتر است در این بخش از معرفی وکیل دعوای مطالبه وجه تسهیلات معوقه به این نکته نیز اشاره کنیم که بانک مذکور ممکن است به میزان مطالباتی که وصول آن‌ها ممکن نیست یا بعید به نظر می‌رسد توسط مشتری پرداخت شود، دچار ضرر شود.

به عبارت ساده‌تر مطالبات مشکوک‌ الوصول، به تمامی اصل و سود تسهیلاتی که بیش از ۱۸ ماه از سررسید و یا از تاریخ قطع پرداخت اقساط آن‌ها سپری شده است و مشتری هنوز اقدام به بازپرداخت بدهی خود نکرده است، اشاره دارد.

مطالبه وجه تسهیلات معوقه

انواع مطالبات بانکی

مطالبات جاری

مطالباتی است که پرداخت اصل و سود تسهیلات و یا باز پرداخت اقساط در سر رسید صورت گرفته و یا حداکثر از سر رسید آن دو ماه گذشته است.

مطالبات غیر جاری

مطالبات غیر جاری مطالباتی هستند که سر رسید وصول مطالبه گذشته است و یا معوق یا مشکوک الوصل هستند.

مطالبات سر رسید گذشته

مطالباتی است که از تاریخ سر رسید اصل و سود تسهیلات و یا تاریخ قطع پرداخت اقساط بیش از دو ماه گذشته است، ولی تاخیر در باز پرداخت، هنوز از ۶ ماه تجاوز نکرده است. در این صورت فقط مبلغ سر رسید شده تسهیلات بانکی به این طبقه منتقل می‌شود.

مطالبات معوق

مطالباتی است که اصل و سود تسهیلاتی که بیش از ۶ ماه و کمتر از ۱۸ ماه از تاریخ سر رسید و یا از تاریخ قطع پرداخت اقساط سپری شده‌ و مشتری هنوز برای باز پرداخت مطالبات موسسه مورد نظر اقدامی نکرده است.

مطالبات مشکوک الوصول

مطالباتی است که تمامی اصل و سود تسهیلاتی که بیش از ۱۸ ماه از سر رسید و یا از تاریخ قطع پرداخت اقساط آنها سپری شده و مشتری هنوز اقدام به باز پرداخت بدهی خود نکرده است.

چه موقع تسهیلات بانکی مشتری به سرفصل تسهیلات معوق منتقل می شود؟

اگر مشتری و یا وام گیرنده نتواند به تعهدات بانکی خود عمل کند و طبق سرفصل قراردادی که با بانک و یا موسسه اعتباری مورد نظر خود را امضا کرده است اقساط خود را پرداخت کند و یا در پرداخت اقساط تعویق ایجاد شود سرفصل تسهیلات آن مشتری به سرفصل تسهیلات معوق بانک و موسسه اعتباری منتقل می شود.

اگر مشتری و یا وام گیرنده پس از گذشت یک الی دو ماه به تعهدات بانکی خود که در قرارداد امضا شده با بانک و یا موسسه اعتباری ذکر شده است عمل نکند و اقساط خود را پرداخت نکند و سرفصل قرارداد آن مشتری به سرفصل تسهیلات سررسید گذشته منتقل می شود.

در این مرحله هنوز سرفصل قرارداده مشتری به تسهیلات معوق بانکی منتقل نشده است و مشتری می‌تواند با اقدام به پرداخت اقساط خود و به روز کردن سر رسید اقساط تسهیلات خود از منتقل شدن تسهیلات خود به سرفصل تسهیلات معوق بانکی جلوگیری کند.

پیشنهاد ما به مشتریان برای وام گیرنده های بانکی و موسسات اعتباری این است که در این مرحله یعنی مرحله تسهیلات سررسید گذشته اقدام به پرداخت اقساط خود و به بروز کردن سر رسید تسهیلات خود کنند در غیر اینصورت سرفصل تسهیلات آن ها به تسهیلات معوق بانکی منتقل می شود که بسته به نوع تسهیلات اقدامات بانک و یا موسسه اعتباری علیه آن ها شروع می شود.

در تمامی این مراحل می توانید از یک وکیل بانکی معتبر کمک بگیرید و مسئله را به بهترین شکل ممکن حل کنید.

وصول مطالبه توسط ضامن بدهکار بانک چگونه است؟

درصورتی که بدهکار وام بانکی، اقساط معین شده خود را در زمان مشخص و معین پرداخت نکند، ضامن باید نسبت به پرداخت اقساط وام اقدام نماید. در این زمان ضامن می‌تواند نسبت به پرداخت مبالغ اقساط طرح دعوی مطالبه وجه کند.

خسارات دادرسی و هزینه‌های دادرسی چگونه تعیین می‌شود؟

در مورد پرونده‌های مربوط به وصول مطالبات، در صورتی که خوانده محکوم شود، تمامی هزینه‌های دادرسی و حق الوکاله وکیل خوب و باتجربه قابل مطالبه است.

حق الوکاله وکلای فعال در این حوزه چگونه تعیین می‌شود؟

حق الوکاله وکیل دادگستری متخصص این حوزه یک مبلغ مشخص و از پیش تعیین شده نیست، بلکه متناسب با مبلغ وام و حجم پرونده تعیین می‌شود.

لیست بهترین وکلای دعوای مطالبه وجه تسهیلات معوقه ایران صفحه 1، تعداد 20 وکیل یافت شد
مشترک شدن در خبرنامه!

برای دریافت آخرین به روز رسانی ها و اطلاعات ، مشترک شوید.