×

لیست بهترین وکلای ابطال اجرائیه ثبتی ایران

لیست-بهترین-وکلای-ابطال-اجرائیه-ثبتی-ایران

شناسه : 1544

اجراییه چیست؟

اجراییه در لغت به معنای ورقه ای است که به منظور آگاهی کسی که اجرا علیه اوست، از طرف اجرا دادگستری یا ثبت به او ابلاغ و پس از مهلت مقرر، اجرا شروع می شود. اجراییه، روشی قانونی برای باز پس گیری حقوق خواهان از خوانده می باشد. به موجب اجراییه، معادل مبلغ بدهی بدهکار، اموال بدهکار توقیف می شود.

اجراییه چیست؟

اجراییه در لغت به معنای ورقه ای است که به منظور آگاهی کسی که اجرا علیه اوست، از طرف اجرا دادگستری یا ثبت به او ابلاغ و پس از مهلت مقرر، اجرا شروع می شود. اجراییه، روشی قانونی برای باز پس گیری حقوق خواهان از خوانده می باشد. به موجب اجراییه، معادل مبلغ بدهی بدهکار، اموال بدهکار توقیف می شود.

دادگاه می تواند به منظور پرداخت طلب خواهان، اقدام به مزایده گذاشتن اموال توقیف شده بدهکار و فروش آن ها کند تا حقوق خواهان را پرداخت کند. در شرایطی ممکن است قاضی در خصوص صدور رای اجراییه، اشتباه کند یا بدهی بدهکار پرداخت شود، در این صورت می توان از طریق ابطال اجراییه، اقدام به جلوگیری از اجرای اجراییه و توقیف عملیات اجرایی کرد.

اجراییه انواع مختلفی دارد؛ برخی از انواع اجراییه شامل اجراییه ثبتی، اجراییه دادگاه و اجراییه مالیاتی می باشد.

انواع اجراییه

اجراییه انواع مختلفی دارد. در ادامه به بررسی متداول ترین انواع اجراییه می پردازیم:

•    اجراییه دادگاه

•    اجراییه ثبتی

•    اجراییه مالیاتی

اجراییه ثبتی چیست؟

اجراییه ثبتی، اجراییه ای است که ادارات ثبت اسناد و دفترخانه ها با توجه به مقررات ثبت، صادر می کنند.

ابطال اجراییه ثبتی

در دعوای ابطال اجراییه ثبتی خواهان فردی است که عملیات اجرایی سخت مخالف سند مورد ادعا اوست و خوانده کسی است که اجرایی به نفع وی صادر شده است و مرجع صالح برای رسیدگی به این دعوا دادگاه مستقر در حوزه اداره ثبت است.

در دعوای ابطال اجراییه هنگامی که دستور توقیف صادر شود عملیات اجرایی متوقف شده و به اعتراض رسیدگی می‌شود اگر در ارکان اجرا ایراداتی وجود داشته باشد دادگاه رای ابطال اجراییه ثبتی را صادر می کند و پس از صادر شدن رای نسخه رای به اداره ثبت ارسال می شود تا اثر آن رفع شود .

موارد بطلان دستور اجرا

۱. اسناد باید لازم الاجرا یا در حکم آن باشند و دستور اجرای اسنادی که لازم الاجرا نباشند باطل است .

۲. در صورتی که دستور اجرا مخالف مفاد سند باشد اجراییه باطل می شود .

۳. دستور اجرا و موضوع اجراییه مخالف قانون نباید باشد.

زمان درخواست ابطال اجراییه ثبتی

اداره ثبت اجراییه مکانی است که در آن فقط اسناد لازم الاجرا و رسمی قابل صدور و مطالبه می باشند به این صورت که وقتی فردی در خصوص سند رسمی متعهد می شود. همانند چک، باید نسبت به تعهداتی که داده است اقدامات لازم را برای پرداخت چک انجام دهد در غیر اینصورت شخص ذینفع در چک می تواند بدون رفتن به دادگاه و سایر مراجع قضایی، به مرجع تنظیم کننده ی سند رسمی مراجعه کرده و با اخذ دستور اجراییه درخواست خود بابت پرداخت چک اعلام نماید، حال ممکن است که فرد صاحب چک نسبت به این صدور اجراییه ثبتی معترض باشد و صدور اجراییه ثبتی را ناحق بداند. برای همین او می تواند درخواست توقیف عملیات اجرایی را در کنار ابطال اجراییه به اداره ثبت تسلیم نماید.

وکیل ابطال اجراییه ثبتی

ابطال اجراییه ثبتی از امور پیچیده است که نیازمند مشورت با وکیل متخصص است زیرا وکیل با مهارت و تجربیات خود در این زمینه به بهترین شکل می تواند از حقوق موکل خود دفاع کند و سرعت روند ابطال اجراییه ثبتی را افزایش می‌دهد در صورت نیاز به وکیل ثبتی متخصص از طریق راه های ارتباطی با وکیلای وکالت آنلاین تماس حاصل فرمایید .

لیست بهترین وکلای ابطال اجرائیه ثبتی ایران صفحه 1، تعداد 20 وکیل یافت شد
مشترک شدن در خبرنامه!

برای دریافت آخرین به روز رسانی ها و اطلاعات ، مشترک شوید.