لیست بهترین وکلای اخذ و مطالبه اجور معوقه ایران

لیست-بهترین-وکلای-اخذ-و-مطالبه-اجور-معوقه-ایران

تعهدات مستاجر نسبت به اجور معوقه و نقش بهترین وکلای اخذ و مطالبه اجور معوقه

برای رسیدگی به اجاره به تعویق افتاده قوانین به خصوصی در جمهوری اسلامی ایران تصویب و اجرا شده‎اند که بر مبنای این قوانین، تعهدات مستاجر به اجور معوقه مشخص می‌شود. در ماده قانونی 490 مدنی جمهوری اسلامی ایران، در این باره ذکر شده است که مستاجر باید، در زمان تعیین شده مبلغ مقرر را به مالک پرداخت کند. در حقیقت مطابق با این قانون، تا قبل از زمان تعیین شده در قرارداد مستاجر نباید هیچ مبلغی را به موجر پرداخت کند. در قراردادی که در خصوص تعیین تعهدات مستاجر نسبت به اجور که توسط بهترین وکلای اخذ و مطالبه اجور معوقه ثبت می‌شود، در خصوص بازه‌های زمانی پرداخت اجاره نیز نکاتی مانند، تاریخ پرداختی هر ماه به دقت ذکر و مشخص خواهد شد.

همچنین ضروری است که پرداخت ماهانه یا سالانه اجاره نامه نیز در قرارنامه‌های مربوطه نیز ذکر شود. در این زمینه از دعاوی‌های ملکی، تعیین انقضا اجاره ملک، روش‌های پرداخت اجاره بها و غیره نیز مورد توجه قرار داشته و در قرارداد مربوطه درج می‌شود. با توجه به تمام قوانین تصویب شده در این حوزه، همواره مشکلاتی در زمینه اجاره معوقه و دریافت آن از مستاجر وجود دارند که لازم است تا برای رسیدگی به این امورات، از یک وکیل دادگستری فعال در این حوزه کمک گرفت. در واقع کمک گرفتن از یک وکیل خوب و با تجربه در این حوزه به حدی دارای اهمیت است که فعالان این حوزه پیشنهاد می‌کنند که افراد، در صورت وجود مشکلات مالی، از خدمات وکیل مشاوره، استفاده کنند.

طرح دعوای در دادگاه برای مطالبه اجور معوقه از مستاجر

مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران، اجور معوقه با ارائه دادخواست‌های رسمی، توسط افراد یا وکیل حقوقی وکالت یکی از طرفین را دارد، به مراجع ذی صلاح انجام خواهند شد. در طرح دعاوی این نوع پرونده‌ها باید چند فاکتور اساسی را به دقت در دادخواست درج کرده و به این موارد دقت داشته باشید. به عنوان مثال، درج شماره شعبه در دادخواست‌های رسمی مربوطه، نام خواهان، خوانده و خواسته‌های مربوطه از جمله مواردی است که باید در دادخواست به آن‌ها دقت ویژه داشت. 

نکات قانونی اخذ و مطالبه اجور معوقه

اجور معوقه چیست؟

همانطور که می دانید زمانی که ملکی به فردی اجاره داده می شود، قرارداد یا اجاره نامه ای بر اساس توافقات طرفین میان آن ها تنظیم می گیردد. بر اساس اجاره نامه، هم مالک و هم مستاجر نسبت به یکدیگر وظایفی دارند. در این میان یکی از وظایف مستاجر پرداخت اجاره بهای به موقع می باشد که در غیر این صورت بحث مطالبه اجور معوقه به میان می آید.

پس  در صورتی که مستاجر از پرداخت اجاره بها خودداری کند، می توان از طریق قانون و به کمک وکیل ملکی برای اخذ و مطالبه اجور معوقه از او به دادگاه صالح شکایت کرد.

در این میان اگر موعد قرارداد به پایان برسد و مستاجر بدون رضایت مالک از ملک او استفاده کند، اجرت المثل ایام تصرف را نیز می توان از او مطالبه و دریافت کرد.

تفاوت اجور معوقه و اجرت المثل

اجاره بها مبلغی معین است که در اجاره نامه مشخص می شود و با استناد بر قرارداد و اثبات اجور پرداخت نشده، می توان جهت دریافت اجور معوقه دادخواستی مبنی بر اخذ و مطالبه اجور معوقه تنظیم کرد. برای مطالبه اجور معوقه نیازی به نظر کارشناس جهت نرخ گذاری نیست زیرا همانطور که اشاره شد این مبلغ در اجاره نامه مشخص می شود.

اجرت المثل مبلغی است که اگر در اجاره نامه به آن اشاره نشود، نرخ آن با تشخیص کارشناس منتخب دادگاه تعیین می شود. شرط مطالبه اجرت المثل این است که پس از انقضای تاریخ اجاره نامه می توان آن را مطالبه نمود.

دادگاه صالح رسیدگی به دعاوی اخذ و مطالبه اجور معوقه

دادخواست تنظیم شده با موضوع اخذ و مطالبه اجور معوقه را می توان با در نظر گرفتن مبلغ مورد درخواست به شورای حل اختلاف یا دادگاه حقوقی ارائه کرد. در صورتی که مبلغ درخواست از 200.000.000 ریال کمتر باشد دادگاه صالح رسیدگی به آن شورای حل اختلاف خواهد بود در غیر این صورت برای مبالغ بالاتر از 200.000.000 ریال دادگاه حقوقی به پرونده رسیدگی می کند.

شایان ذکر است بر اساس ماده 496 قانون مدنی، درصورت عدم پرداخت اجاره بها توسط مستاجر، مالک می تواند مدعی فسخ قرارداد نیز باشد.

مدارک لازم برای اخذ و مطالبه عبارتند از:

•    مدارک شناسایی

•    اجاره نامه

•    سند مالکیت

•    دادخواست با موضوع اخذ و مطالبه اجور معوقه

نکات قانونی جهت اخذ و مطالبه اجور معوقه

•    درصورتی که محل اجاره به طور کامل تخریب شود، مستاجر وظیفه ای برای پرداخت اجاره بها ندارد.

•    مستاجر باید اجاره بها را به ملک پرداخت کرده باشد در غیر این صورت مبالغی که پرداخت کرده است از لحاظ قانونی مورد تایید نخواهند بود.

•    در صورتی که مالک بابت پرداخت اجاره بها به تعداد اقساط آن از مستاجر چک دریافت کرده باشد، در صورت برگشت خوردن چک، مالک صرفاً می تواند دادخواست مطالبه وجه چک را تقدیم دادگاه نماید نه مطالبه اجور معوقه.

•    به محض اینکه قرارداد اجاره منعقد می گردد و ملک به مستاجر تحویل داده می شود، مستاجر مکلف به پرداخت اجاره بها می باشد.

•    موجر می تواند هنگام تنظیم دادخواست برای مطالبه اجور معوقه، هزینه هایی مانند پول آب، برق و یا … را نیز مطالبه نماید.

شناسه : 737

مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران، مرجع صالح برای طرح دعوای مطالبه اجور معوقه کجاست؟

مرجع صالح برای طرح این نوع از دعاوی، در صورتی که مبلغ اجور معوقه تا ۲۰ میلیون تومان باشد، شورای حل اختلاف و اگر بیش از این مبلغ باشد، دادگاه عمومی حقوقی محل وقوع ملک است. رسیدگی به این مسائل از جمله وظایف و اختیارات بهترین وکلای اخذ و مطالبه اجور معوقه محسوب می‌شود.

آیا مطابق قانون، می‌توان به استناد عدم پرداخت اجاره، درخواست دستور تخلیه نمود؟

در صورتی که مستاجر بیش از ۳ ماه اجاره خود را پرداخت نکرده باشد و اجاره نامه شما تحت شمول قانون روابط موجر و مستاجر که در سال ۱۳۷۶ تصویب شده است، باشد، می‌توانید از شورای حل اختلاف درخواست صدور دستور تخلیه کنید.

اجرت المثل ایام تصرف چیست؟

اجرت المثل ایام تصرف به مبلغی که مستاجر به علت عدم تخلیه ملک پس از پایان مدت اجاره باید بپردازد، اطلاق می‌شود.

لیست بهترین وکلای اخذ و مطالبه اجور معوقه ایران صفحه 1، تعداد 20 وکیل یافت شد
مشترک شدن در خبرنامه!

برای دریافت آخرین به روز رسانی ها و اطلاعات ، مشترک شوید.