لیست بهترین وکلای فاکتور فروش ایران

لیست-بهترین-وکلای-فاکتور-فروش-ایران

وصول مطالبات با فاکتور فروش

موارد قانونی ضروری در فاکتور

وجود بعضی موارد و درج بعضی از اطلاعات در فاکتور فروش جهت وصول مطالبات ضروری است. در واقع بدون وجود این موارد، فاکتور از حالت رسمی خارج شده و فاقد اعتبار لازم خواهد بود. این نکات که در قوانین وزارت امور اقتصاد و دارایی درج شده، شامل موارد زیر است:

ثبت تاریخ:

معمولا محل ثبت تاریخ زیر شماره سریال فاکتور است. وجود تاریخ در فاکتور، زمان انجام معامله را مشخص می‌کند و دارای بار حقوقی بالایی است.

شماره سریال:

این شماره که در هر فاکتور یکتا است، انطباق برگه ‌های مختلف فاکتور با یک ‌دیگر را ممکن می‌کند. همچنین دنباله‌دار بودن این شماره سریال ‌ها در فاکتورهای متوالی، از نظر ممیز مالیاتی بسیار مهم است.

مشخصات فروشنده و خریدار:

طبیعی است که هر چقدر این مشخصات کامل‌تر وارد شود، فاکتور شما از اعتبار بالاتری برخوردار خواهد بود. اطلاعات شناسنامه‌ای، تاریخ تولد، شماره ملی و … از جمله اطلاعاتی است که باید در فاکتور درج شود.

مشخصات کالا یا خدمت:

هر فاکتوری برای فروش کالا یا خدماتی خاص عرضه می‌شود. در نتیجه بسیار مهم است که دقیقا مشخص شود که چه کالا یا خدماتی ارائه شده است. در این زمینه اگر کالای مدنظر دارای پیچیدگی‌های خاصی است، بهتر است تا جای ممکن ویژگی‌های آن توصیف شود.

درج قیمت:

این بخش باید بر اساس قیمت یک واحد و قیمت کل ثبت شود. در حاشیه درج قیمت شرایط و نوع پرداخت نیز بسیار مهم است. اگر پرداخت به صورت اقساطی است، باید به ‌طور دقیق روش و زمان‌بندی پرداخت مشخص شود.

مهر و امضا:

در نهایت مهر و امضای فروشنده و خریدار از مهم‌ترین عناصری است که به این سند اعتبار می ‌بخشد.

به طور کلی فاکتور فروش، به عنوان سند نهایی قرار خرید و فروش بین فروشنده و مشتری، باید به امضای هر دو طرف به عنوان ارائه دهنده کالا یا خدمات و تحویل گیرنده آن برسد. همچنان که در اغلب فاکتورهای فروش، جایی برای امضای خریدار نیز پیش بینی شده است.

به این صورت می توان ادعا کرد که هم خریدار و هم فروشنده در جریان فروش کالا بوده اند. اما مواردی وجود دارد که فروشنده و خریدار با یکدیگر بر سر پرداخت اقساطی توافق می کنند. در این صورت ممکن است به دو حالت مشکل به وجود آید.

وصول مطالبات با فاکتور فروش

دعوای وصول مطالبات به کمک فاکتور فروش در دو حالت انجام می گیرد:

در حالت اول، کالا با پرداخت قسط اول به خریدار تحویل داده شده و بابت سایر اقساط، از وی چک دریافت می شود. در صورتی که چک مشتری نقد نشود، فاکتور فروش با امضای خریدار و فروشنده یکی از مدارکی است که می تواند بابت دعوی مطالبه وجه فاکتور در دادگاه ارائه داده شود.

در حالت دوم که مشتری یا وکیل او (وکیل وصول مطالبات) به عنوان خواهان در دادگاه حضور می یابد، مغایرت کالای تحویل گرفته شده با کالای مندرج در فاکتور است یا عدم تحویل کالای مندرج در فاکتور است. این حالت بیشتر در زمینه خرید کالاهای بزرگ پیش می آید که کالا، پس از خرید مشتری و ترک محل فروش برای خریدار فرستاده می شود. در این صورت نیز، فاکتور فروش یکی از ادله قابل طرح در دعوی مطالبه وجه فاکتور فروش است.

شناسه : 807
لیست بهترین وکلای فاکتور فروش ایران صفحه 1، تعداد 20 وکیل یافت شد
مشترک شدن در خبرنامه!

برای دریافت آخرین به روز رسانی ها و اطلاعات ، مشترک شوید.