لیست بهترین وکلای مطالبه مهریه ایران

لیست-بهترین-وکلای-مطالبه-مهریه-ایران

مطالبه مهریه

انواع مهریه

مهریه عند المطالبه:

در این نوع مهریه بعد از وقوع عقد، زن می تواند حتی در صورت عدم تمکین تمام مهریه خود را از شوهر مطالبه کند و فقط اگر کار به طلاق برسد و زن باکره باشد، مستحق نصف مهریه خواهد بود. بعد از مطالبه مهریه توسط زن، شوهر اگر مدعی اعسار از پرداخت مهریه است، باید دادخواست مربوطه را تقدیم دادگاه کند.

مهریه عند الاستطاعه:

درج لغت عند الاستطاعه خلاصه کلام به نفع مرد و به ضرر زن است زیرا اولا چه مطالبه مهریه از طریق دادگاه باشد چه مطالبه مهریه از طریق اداره اجرای ثبت امکان ممنوع الخروج کردن مرد وجود ندارد.

در ثانی امکان جلب شوهر هم از طریق دادگاه کاملا منتفی است. پس مهریه عندالاستطاعه زندان ندارد.

مهریه عندالاستطاعه به این معنی است که وقتی شوهر مکلف به پرداخت مهریه می باشد که استطاعت پرداخت او به دادگاه ثابت شود. به عبارت دیگر زن باید اموالی از شوهر که جزء مستثنیات دین نیست را به دادگاه اعلام نماید تا بتواند توقیف و مهریه را از طریق وکیل وصول مطالبات، وصول نماید، حساب بانکی و حقوق شوهر نیز از جمله آن ها است.

راهکارهای مطالبه مهریه

از آن جهت که مطالبه مهریه زن موضوعی بسیار است، بر اساس مقررات قانونی و رویه های قانونی، زن می تواند با استفاده از راهکارهایی مهریه اش را مطالبه کند. بر این اساس ، مطالبه مهریه از دو روش امکانپذیر است:

راهکار اول مطالبه مهریه:

همانگونه که در عرف معمول است آن است که زن با مراجعه به دادگاه خانواده دادخواست مطالبه مهریه را تقدیم می کند. این امر نیازمند رسیدگی در دادگاه و صدور حکم مبنی بر پرداخت مهریه است.

راهکار دوم مطالبه مهریه:

اما راهکار دوم مطالبه مهریه آن است که زن باید به جای دادگاه به اجرای ثبت مراجعه کند و از طریق ثبتی مهریه اش را وصول کند. در واقع به دلیل اینکه مهریه در سند ازدواج ذکر شده است و سند ازدواج نیز یک سند رسمی است، زن می تواند با مراجعه به اداره ثبت محل سکونتش مهریه اش را به اجرا بگذارد و حتی مرد را ممنوع الخروج نماید.

نکته مهمی که در خصوص راهکارهای مطالبه مهریه وجود دارد آن است که مطالبه مهریه از طریق دادگاه و از طریق اجرای ثبت به صورت همزمان امکان پذیر نیست. در صورتی که در دادگاه ثابت شود که زن ابتدا از طریق اجرای ثبت درخواست مهریه کرده است، دعوای او در دادگاه رد خواهد شد .

مطالبه مهریه در صورتی که مهریه بیش از 110 سکه باشد

بسیاری از مردم تصور می‌کنند که بیش از ۱۱۰ سکه نمی‌توان به عنوان مهریه تعیین کرد؛ این تصور اشتباه است؛ چرا که افراد می‌توانند تعداد سکه‌های مهریه خود را بیش از ۱۱۰ سکه قرار دهند اما اگر از طریق اجرای ثبت بخواهند مهریه خود را به اجرا بگذارند، این موضوع زمانی مفید فایده خواهد بود که به همان میزان، استطاعت مالی همسر خود را به اثبات برسانند.

این در حالی است که اگر فرد بدهکار یعنی زوج، مالی نداشته باشد، تفاوت چندانی با روند قضایی نخواهد داشت؛ جز اینکه زن می‌تواند به سرعت زوج را ممنوع‌الخروج کند.

شناسه : 811
لیست بهترین وکلای مطالبه مهریه ایران صفحه 1، تعداد 20 وکیل یافت شد
مشترک شدن در خبرنامه!

برای دریافت آخرین به روز رسانی ها و اطلاعات ، مشترک شوید.