لیست بهترین وکلای وکیل مالکیت ادبی ایران

لیست-بهترین-وکلای-وکیل-مالکیت-ادبی-ایران

حقوق معنوی آثار ادبی

منظور از حقوق معنوی آثار ادبی، حقوقی هستند که مطابق قانون جمهوری اسلامی ایران در اثر مالکیت ادبی و هنری یک طرح برای هنرمند یا مولف آن تعیین می‌شود. وکیل‌های‌ حقوقی که تحت عنوان بهترین وکلای مالکیت ادبی فعالیت می‌کنند و در این حوزه دارای تجربه هستند، باید از فراهم شدن این حقوق برای موکل خود مطمئن باشد. برخی از حقوق معنوی آثار ادبی شامل موارد اشاره شده در زیر است.

حق انتساب اثر به پدیدآورنده آن

حق انتساب اثر به این معناست که هیچ هنرمند یا مؤلفی نمی‌تواند حتی با میل خود، اثر خود را به نام دیگری منتشر کند. البته بهتر است بدانید که صاحب اثر می‌تواند بنا به صلاح‌دید خود، اثر خود را به شکل بی‌نام منتشر کند.

حق احترام به تمامیت اثر

مطابق حق احترام به تمامیت اثر هیچ‌کس نمی‌تواند بدون رضایت صاحب اثر، در اثر وی تغییر ایجاد کرده و یا اقدامی کند که به نوعی شهرت صاحب اثر را مخدوش کند. توجه داشته باشید که یک هنرمند می‌تواند با اراده خود امکان تغییر در اثر خود را به دیگری بدهد، اما اصولاً حق محترم شمردن تمامیت اثر هنرمند همواره محفوظ است.

حق انتشار یا عدم انتشار اثر

همانطور که از نام این حق مشخص است، هیچ‌کسی نمی‌تواند هنرمند یا مولف را ملزم به انتشار یا عدم انتشار اثرش کند. در حقیقت تعیین انتشار یا عدم انتشار، زمان‌بندی و چگونگی انجام آن منحصراً در اختیار صاحب اثر است.

حقوق مادی آثار ادبی

تمامی آثار ادبی و یا هنری ایجاد شده علاوه بر حقوقی معنوی دارای حقوق مادی نیز هستند. همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، از جمله وظایف وکیل دادگستری فعال در این حوزه، حمایت از موکل خود برای دریافت این حقوق است. برخی از حقوق مادی پدیدآورنده آثار ادبی به شرح زیر است:

1.    نشر اثر تولید شده

2.    تکثیر اثر ایجاد شده

3.    پخش اثر

4.    اجرا اثر

5.    عرضه عمومی اثر

ثبت قراردادهای حقوقی در حوزه مالکیت ادبی توسط بهترین وکلای مالکیت ادبی

باتوجه به گستردگی‌های موجود در قوانین این حوزه و همانطور که پیش از این اشاره کردیم، همواره بهترین وکلای مالکیت ادبی فعال در این حوزه باید مطمئن شوند که تمامی حقوق مادی و معنوی موکل خود به عنوان صاحب اثر به او تعلق خواهد گرفت. از این رو و در ارتباط با قرارداد انتشار

قرارداد انتشار به عنوان مهم‌ترین و با ارزش‌ترین قرارداد برای بهره‌برداری از حقوق مولف یا هنرمند، شناخته می‌شود. این قرارداد به معنی اجرای حق تکثیر هنرمند یا مؤلف است و به مصادیق اثر و توزیع آن و همچنین ساخت نمونه‌های از اثر اشاره می‌کند.

قرارداد عرضه اثر

براساس قرارداد عرضه اثر، مولف یا هنرمند حق ارائه و عرضه اثر خود را به کل یا قسمتی از جامعه، به یک شخص حقوقی و یا حقیقی دارد. بهتر است توجه داشته باشید که عرضه اثر به آثاری مربوط می‌شود که قابلیت تکثیر ندارند و فقط به صورت مشاهده و رؤیت مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند.

قرارداد سفارش اثر

قرارداد سفارش اثر بین موسسات و اشخاص حقوقی و پدیدآورندگان آثار، منعقد می‌شود.

با توجه به تمامی موارد اشاره شده، بهتر است قبل از هرگونه اقدام در جهت ثبت آثار ادبی خود، به یک وکیل خوب و باتجربه در زمینه مالکیت ادبی مراجعه کرده و یا حداقل از خدمات وکیل مشاوره استفاده کنید.

مالکیت ادبی هنری چیست؟

طبق تعاریف بین‌المللی، حقوق مالکیت فکری به دودسته تقسیم‌بندی می‌شود که یکی از این دسته‌بندی‌ها مالکیت ادبی – هنری است. در مالکیت ادبی فرد می‌تواند بلافاصله پس از خلق اثر خود، بدون اینکه نیاز باشد آن را به ثبت برساند، از قوانین حمایتی دولت برخوردار شود. بهترین وکلای مالکیت ادبی با تمامی قوانین حمایتی از فعالان حوزه ادبی و هنری آشنایی داشته و از مالکان آثار و خود آثار حمایت و حفاظت خواهند کرد.

چرا به بهترین وکلای مالکیت ادبی نیاز داریم؟

زمانی که فردی اثر ادبی را خلق می‌کند، مالک آن اثر شناخته‌شده و دارای حقوقی برای آن اثر است. وکلای مالکیت ادبی، افراد را با این حقوق آشنا کرده و به آن‌ها کمک خواهند کرد تا تحت حمایت قانون و مراجع مربوطه قرار گیرند. از سویی دیگر اگر فردی از آثار ادبی این افراد سو استفاده کرده یا حقوق کپی‌رایت را نادیده بگیرد، می‌توان با کمک وکلا این موضوع را از طریق قانون پیگیری کرده و فرد خاطی را مجازات کرد.

کلمه کلیدی: بهترین وکلای مالکیت ادبی

شناسه : 528

آیا مالکیت ادبی هنری با حق مؤلف دو مفهوم حقوقی متفاوت هستند؟

خیر حق مؤلف همان مالکیت ادبی هنری آثار بوده و جز آثار نویسندگان، دیگر ابتکارات بشری را نیز شامل می‌شود.

آیا آثار فنی مانند ابداع الگوریتم‌های بهینه‌سازی یا خلق یک نرم‌افزار ادبی نیز موردحمایت قانون مالکیت ادبی و هنری قرار خواهند گرفت؟

بله طبق قانون حمایت از مؤلفان، مصنفان و هنرمندان، آثار فنی نیز تخت حمایت قانون مالکیت ادبی و هنری قرار دارند.

چگونه می‌توان ثابت کرد که اثری جزو آثار مالکیت ادبی قرار دارد؟

برای اینکه مالکیت ادبی اثر ثابت‌شده و تحت حمایت قرار بگیرد، می‌توان از بهترین وکلای مالکیت ادبی برای اثبات اصالت و ابتکار این آثار کمک گرفت.

مشترک شدن در خبرنامه!

برای دریافت آخرین به روز رسانی ها و اطلاعات ، مشترک شوید.