×

لیست بهترین وکلای حق انتفاع ایران

لیست-بهترین-وکلای-حق-انتفاع-ایران

شناسه : 1673

مطابق قوانین جمهوری اسلامی حق انتفاع شامل سه مورد عمری (عمرا)، رقبی (رقبا) و سکنی (سکنا) است. وکیل حق انتفاع یک وکیل دادگستری دارای پرونده وکالت است که به صورت تخصصی در این حوزه فعالیت کرده و دارای تجربه است. در ادامه به معرفی انواع حق انتفاع می‌پردازیم.

وکیل حق انتفاع

مطابق قوانین جمهوری اسلامی حق انتفاع شامل سه مورد عمری (عمرا)، رقبی (رقبا) و سکنی (سکنا) است. وکیل حق انتفاع یک وکیل دادگستری دارای پرونده وکالت است که به صورت تخصصی در این حوزه فعالیت کرده و دارای تجربه است. در ادامه به معرفی انواع حق انتفاع می‌پردازیم.

•    عمری: مطابق ماده 41 قانون مدنی، حق انتفاع عمری، حقی انتفاعی است که به موجب عقد و قرارداد از طرف مالک برای یک شخص به مدت عمرخود یا عمر منتفع و یا عمر شخص ثالثی برقرار شده باشد.

•    رقبی: بر اساس ماده 42 قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران، حق انتفاع رقبی، حق انتفاعی است که از طرف مالک برای مدت معینی برقرار می‌شود.

•    سکنی: مطابق ماده 43 قانون مدنی اگر حق انتفاع شامل سکونت در مسکنی باشد، حق انتقاع سکنی یا حق سکنی نامیده می‌شود و این حق ممکن است به طریق عمری یا به طریق رقبی برقرار شود.

حق انتفاع در قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران

نکته قابل توجه در مورد این نوع از دعاوی، این است که بر اساس قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران در ماده 44:

در صورتی که مالک برای حق انتفاع، مدتی را تعیین نکرده باشد حبس مطلق بوده و حق مورد بحث تا فوت مالک خواهد بود مگر اینکه مالک قبل از فوت خود مجدداً رجوع کند.

علاوه بر این برخی از حقوقدانان در تعریف حبس مطلق معتقد هستند که حبس مطلق در حقیقت عقدی است جایز و تنها با مرگ و حجر منتفع منحل می‌شود.

حق انتفاع ممکن است برای چه افرادی ایجاد شود؟

توجه داشته باشید در اغلب موارد این حق برای شخصی یا اشخاصی ایجاد می‌شود که در هنگام عقد وجود داشته باشد. همچنین مطابق قانون و ماده 45 قانون مدنی، در مواردی ممکن است این حق را فقط در مورد شخص یا اشخاصی برقرار کرد که در حین ایجاد حق مزبور وجود داشته باشند. با توجه به پیچیدگی‌های قوانین موجود در این حوزه کمک گرفتن از یک وکیل حقوقی که به عنوان وکیل حق انتفاع اولین و اساسی‌ترین گام به شمار می‌آید.

حق انتفاع به معنای حقوقی است که فرد به‌واسطه منافع یک مال از آن برخوردار می‌شود. مالی که مالک آن شخص دیگر باشد، مانند زمانی که فرد از ماشین یک نفر دیگر استفاده می‌کند.

در ماده ۴۴ قانون مدنی آمده است که اگر مالک مدت زمانی برای انتفاع تعیین نکرده باشد، حق انتفاع تا زمان فوت او معتبر است. مگر اینکه بخواهد تا قبل از فوت خود به ملک رجوع کند.

با توجه به سیستم حقوقی کشور ایران و ماده ۴۸ قانون مدنی، شخصی که دارای حق انتفاع است نباید از آن مال سوءاستفاده کند. در شرایطی که فرد حقوق مالک را ضایع کند و یا مالک بدون اطلاع فرد، ملک خود را در اختیار فرد دیگری قرار دهد، می‌توان شکایت کرد. کمک گرفتن از یک وکیل کاربلد می‌تواند در این شرایط خیال فرد را بابت حفظ حقوق او راحت کند.

کار وکیل حق انتفاع ایران چیست؟

حق انتفاع، حقوقی است که برای استفاده و بهره مندی از ملکی که متعلق به شخص دیگری است به یک فرد یا نهاد داده می‌شود. وکیل حق انتفاع یک متخصص حقوقی است که تخصص او در حقوق مالکیت است. در بسیاری از موارد، این حقوق شامل زمین یا مستغلات می‌شود، ولی ممکن است در مورد سایر دارایی‌ها مانند مالکیت معنوی نیز صدق کند.

یک وکیل حق انتفاع باید

- با قوانین حاکم بر حق انتفاع آشنا باشد.

- مهارت بالایی در مذاکره در قراردادهایی که نیازهای مشتریانشان را برآورده می‌کند داشته باشد.

- از دانش حقوقی گسترده‌ای برخوردار باشد.

- در رابطه با مسائلی مانند مالیات، مقررات منطقه بندی و نگرانی های زیست محیطی به موکل خود مشاوره دهد و او را راهنمایی کند.

ویژگی‌های وکیل حق انتفاع ایران

حق انتفاع یک مفهوم حقوقی است که برای مدت مشخصی به فرد حق استفاده و بهره مندی از مال دیگری را می‌دهد. با توجه به اینکه سیستم حقوقی پیچیدگی‌های خاص خود را دارد، یک وکیل حق انتفاع برای آنکه بتواند در کار خود موفق باشد، باید از ویژگی‌های زیر برخوردار باشد:

۱- یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک وکیل موفق و کاربلد در حوزه حق انتفاع، توانایی او در ارائه مشاوره استراتژیک در مورد چگونگی انعقاد قرارداد و مدیریت آن‌ها است.

۲- درک جزئیات سیستم حقوقی، قوانین مالیاتی و دیگر ملاحظات قانونی یکی دیگر از ویژگی‌های یک وکیل حرفه‌ای در حوزه حق انتفاع است که بر موفقیت یک پرونده بسیار تاثیرگذار است.

۳- یک وکیل ماهر همچنین به موکل خود کمک می‌کند تا خطرات یا مسائلی که ممکن است در طول پیگیری پرونده ایجاد شود را شناسایی کند و برای بهتر طی شدن آن استراتژی‌هایی را پیشنهاد می‌دهد.

بهترین وکیل حق انتفاع ایران در وکالت آنلاین

با توجه به اینکه حق انتفاع از حقوق قانونی است و آگاهی از مسائل مربوط به آن به اطلاعات بالای حقوقی نیاز دارد، افراد در صورت مواجهه با چالش‌های این حوزه باید از یک وکیل متخصص کمک بگیرند. زیرا گاهی مواقع بین دو طرف اختلاف‌هایی در مورد میزان حق انتفاع به‌وجود می‌آید، یا ممکن است یکی از طرفین بدون اطلاع طرف مقابل اقدام به فسخ و یا تعدیل حق انتفاع کند.

از آنجایی که پیدا کردن یک وکیل مجرب و کاربلد ساده نیست و می‌تواند برای افراد دلهره‌آور باشد،‌ ما در وکالت آنلاین لیستی از بهترین وکلای حق انتفاع ایران را برای شما آماده کرده‌ایم؛ از آنجایی که تمام افراد حاضر در لیست از مجرب‌ترین و حرفه‌ای‌ترین وکلای این حوزه هستند،‌ شما با خیال راحت می‌توانید از هر یک از آن‌ها راهنمایی بخواهید.

در مورد مخارج مالی، حق انتفاع شامل چه مواردی می‌شود؟

مخارج مالی از جمله موادری است که در مورد حق انتفاع برعهده مالک است.

اگر مالک مال مورد نظر را به دیگری انتقال داد، تکلیف چیست؟

قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران ماده 53 در این باره به روشنی تکلیف کرده است که انتقال عین از طرف مالک به غیر، موجب بطلان حق نمی‌شود.

نحوه پیدا کردن و اخذ یک وکیل خوب، حاذق و باتجربه در این حوزه چگونه است؟

افراد می‌توانند با مراجعه به سایت کانون وکلا و یا سایت قوه قضاییه، به لیست وکیل ارائه شده در این دو سایت دسترسی یابند. سپس با تعیین وقت و دریافت خدمات وکیل مشاوره می‌توانند وکیل مورد نظر خود را اخذ نمایند. با این حال ما به افراد توصیه می‌کنیم که حتماً از نظرات سایر کاربران در مورد وکلا که در این دو سایت ثبت و منتشر شده است، کمک بگیرند.

لیست بهترین وکلای حق انتفاع ایران صفحه 1، تعداد 20 وکیل یافت شد
مشترک شدن در خبرنامه!

برای دریافت آخرین به روز رسانی ها و اطلاعات ، مشترک شوید.