لیست بهترین وکلای داوری در دعاوی تجاری مرتبط با موضوعات شرکتهای تجاری ایران

لیست-بهترین-وکلای-داوری-در-دعاوی-تجاری-مرتبط-با-موضوعات-شرکتهای-تجاری-ایران

داوری در دعاوی تجاری شرکت ها

مزایای داوری نسبت به سایر روش های حل و فصل اختلافات داوری

جدای از اینکه دادگاه ها برای مسایل داخلی تعبیه شده اند و دادگاه های ملی مقررات خشک و غیر منعطفی دارند، گاه خود دادگاه هم ممکن است برای رسیدگی یه دعوا با طرفینی که تابعیت های گوناگون دارند، خود را صالح ندانند و اینکه طبق اصل مصونیت قضایی دولت ها، هیچ دادگاه ملی نمی تواند علیه دولت دیگری رای صادر نماید.

اما داوری ریشه در نظام حقوقی داخلی خاصی ندارد و صلاحیت آن به توافق طرفین بستگی دارد، علاوه بر آن بر خلاف آرای قضایی، اجرای رای داوری در سایر کشور ها از پذیرش بیشتری نسبت به آرای دادگاه ها برخوردار است.

گرچه بیشتر داوری در سطح بین المللی  مطرح می گردد، اما نباید از فواید آن در نظام حقوقی داخلی غافل بود.

به جرات می توان گفت در قریب به اتفاق کشورهای جهان، داوری داخلی رسمیت داشته و دارای قواعد و مقررات منظمی است.

ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست. قانون آیین دادرسی مدنی ایران، یکی از مفصل ترین بخش های خود را به داوری اختصاص داده است.مراجع متعدد داوری نیز وجود دارند، که با امر داوری اختلافات می پردازند.

در این راستا، چون داور، قاضی منتخب طرفین است، و این قاضی می بایست قبل از هرچیز به قواعد حقوقی قراردادها و عرف تجاری آگاه باشد، لذا مسئولیت او را نسبت به قاضی دولتی دو چندان می نماید.

چرا که قضات محترم دادگاه ها با حجم انبوهی از پرونده ها روبه رو هستند، اما داورها به ندرت چند پرونده داوری را همزمان در دست دارند.

آزادی زمان و توافقی بودن داوری نیز به سهولت رسیدگی ها کمک می کند.

شرط داوری در قراردادها

در خصوص شرط داوری در قرارداد ها مطالب بسیار گسترده است که پرداختن به تمامی ابعاد آن، در این مقاله امکانپذیر نخواهد بود اما به نظر می آید که یکی از مهمترین مسائل محوری، شناسایی و جایگاه قانونی آن است.

مطابق قانون آیین دادرسی مدنی ایران مصوب ۱۳۷۹، اشخاص می توانند دعاوی خود را به جای آنکه در دادگاه اقامه نمایند به داوری یک یا چند شخص بسپارند و خواستار آن گردند  به جای اخذ رای از دادگاه، رای داوری صادر گردد.

اهمیت تصریح به داوری در اساسنامه شرکت ها

داوری و میانجی گری شرکت های تجاری در اختلافات بین اشخاص، اگر در موضوع اساسنامه آن ها تصریح نشده باشد حتی به صورت موردی و غیرحرفه‌ای هم می تواند با ایراد عدم صلاحیت و فقدان اهلیت برای داور، روبرو شود و سبب ایجاد مسئولیت مدنی برای مدیران در قبال سهامداران و شرکای شرکت و دیگر اشخاص ذیربط گردد.

بنابراین توصیه می شود اگر در اساسنامه شرکت، انجام داوری در ردیف موضوع فعالیت های شرکت قرار نگرفته است مدیران شرکت در قبول و انجام داوری به وسیله شرکت، جانب احتیاط و دقت را نگه دارند.

در اساسنامه شرکت های تجاری نیز می‌توان شرط داوری گذاشت و اختلافات بین شرکا و سهامداران و مدیران شرکت را تا جایی که مغایر با مقررات آمره نباشد از طریق داوری، حل و فصل نمود.

شناسه : 849
لیست بهترین وکلای داوری در دعاوی تجاری مرتبط با موضوعات شرکتهای تجاری ایران صفحه 1، تعداد 20 وکیل یافت شد
مشترک شدن در خبرنامه!

برای دریافت آخرین به روز رسانی ها و اطلاعات ، مشترک شوید.