جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09132662657 در تماس باشید.

مشاوره با وکیل، پرسش و پاسخ با وکیل، مشاوره با وکیل با تجریه، پرسش و پاسخ با وکلا، مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری

سوال حقوقی خود را مطرح نمایید

1سوال

یک قرارداد رهن کامل برق 25 آمپر مستقل با همسایه بستیم. در قرارداد ذکر شده رهن دهنده تا 88/8/29 از اداره برق تحویل بگیرد و به مبلغ یک میلیون تومان در اختیار ما قراردهد. تا زمان تحویل قرار شد یک رشته برق 220 ولت از گلخانه خودش در اختیار ما قرار دهد و در قرارداد ذکر شده اگر به هر دلیلی نتوانست برق 25 امپر مستقل را به ما تحویل بدهد مبلغ ششصد هزار تومان از مبلغ یک میلیون تومانی که به عنوان ودیعه و به امانت نزد ایشان است عودت دهد. پس از گذشت زمانی برق 25 امپر را گرفت و به کس دیگر فروخت که این عمل غیر قانونی بوده و اداره برق نسبت به جمع اوری برق 25 امپر فروخته شده اقدام نمود. حالا پس از گذشت چندین سال هنوز نه مبلغ ششصد هزارتومان را پرداخت نموده و حالا ما خودمان برق مستقل از اداره برق گرفته ایم و درخواست مبلغ یک میلیون تومان را کرده ایم که نمیدهد و میگوید پول برق مصرفی را بدهید و در قرارداد ذکر شده است که هزینه مصرف برق 25 امپر مستقل را بپردازیم در حالیکه برق مستقل تحویل داده نشده است و در خصوص هزینه مصرفی دو رشته برق 220 ولت ذکر نشده است لازم به ذکر است درقرارداد ذکر شده و رهن دهنده تعهد کرده هر کدام از تعهدات خودش را انجام ندهد روزانه بیست هزار تومان خسارت بدهد خصوصا تعهد مبلغ ششصد هزار تاکید شده است : 1-نحوه دریافت یک میلیون تومان (ودیعه و به امانت) چگونه می باشد؟ 2-از تاریخ عدم تحویل ششصد هزار تومان تاکنون خسارت قابل دادخواست میباشد یا خیر؟ 3-ایا میتوانیم دادخواست کیفری مبنی بر خیانت در امانت ارایه بدهیم؟ 4-با توجه به اینکه برق 25 امپر مستقل را با ما قرار داد داشته و به کس دیگری داده به عنوان کلاه برداری میتوان دادخواست داد؟ 5-در قرارداد یکی از بندهای تعهدات رهن دهنده این بوده است که تا مبلغ یک میلیون تومان را پرداخت نکرده و قرارداد فسخ نشده حق قطع کردن برق را نداشته در حالیکه 2 ماه است برق را قطع کرده است ایا میتوان در این مورد اعلام دادخواست خسارت کرد؟

2پاسخ

پاسخ:با سلام دوست عزیز در پاسخ به سوالات شما باید عرض کنم که قرادادی که شما با همسایتون منعقد کردید قرارداد رهن نمیباشد در هر حال برای پاسخ دادن به این سوالات چند نکته اساسی وجود داره که بنده باید در مورد اونا اطلاعات کاملی داشته باشم تا بتونم بهترین و صحیح ترین پاسخ را به شما بدم از جمله اینکه آیا اصولا همسایه شما از لحاظ قانونی و یا عملا توانایی اینکه یک رشته برق 220 ولت را به شما تحویل بده داشته یا خیر؟ زیرا چناچه میدونید خرید برق از اداره برق به قصد فروش اون غیر قانونیه مگه اینکه طبق قوانین طرف امتیازی داشته باشه و با مجوز از اداره برق اون را انتقال بده در هر صورت در صورتیکه وی از لحاظ قانونی اجازه این کار را نداشته و یا اینکه مقدور نبوده این کار را انجام بده مطابق ماده 348 قانون مدنی این عقد باطل و بلا اثر بوده وهیچ اثر قانونی بر اون مترتب نخواهد بود بنابراین طبق قانون وی موظف است مبلغ یک میلیون تومان شما را بهتون مسترد کنه ولی سایر مندرجات قرارداد از جمله خسارات مندرج در اون توسط شما قابل مطالبه نیست وشما میتونید جهت احقاق حقتون دادخواستی تحت عنوان ابطال قراداد مورخ فلان و استرداد مبلغ یک میلیون به دادگاه ارایه بدبن و در صورتیکه وی با علم به این مطلب که توانایی انجام این کار را نداشته و با سوء نیت وبا قصد اینکه وجهی را بلاحق از شما وصول کنه پول را از شما گرفته باشه این عمل وی مجرمانه بوده و شما میتونید تحت عنوان تحصیل مال از طریق نامشروع علیه وی شکایت کنید اما اگه وی تواتایی هم قانونی و هم عملی این کار را داشته این قراداد صحیح بوده و شما میتونید طبق قرارداد با وی عمل کنید و علاوه بر وصول مبلغ ششصد هزار تومان کلیه خساراتی که در اثر عمل ایشان به شما وارد شده را دریافت کنید حتی میتونید مبلغ روزانه 20 هزار تومانی هم که به عنوان وجه التزام در نظر گرفتین از وی وصول کنید اما باید توجه داشته باشید که درصورتیکه اون قانونا و عملا میتونسته برق را به شما بفروشه دیگه این عمل وی فاقد جنبه ی کیفری بوده و شما نمیتونید علیه اون طرح شکایت کیفری کنید.

مشاهده کلیه سوالات مرتبط با مشاوره حقوقی با وکیل با کد رهگیری 29002248