جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09127296881 در تماس باشید.

سوال حقوقی خود را مطرح نمایید

1سوال

با تشکر از پاسخ شما چگونه می توان از انجام یا عدم انجام گواهی حصر وراثت در زمان فوت (سال 1351)اطلاع حاصل کرد ؟ و در صورت انجام آیا نیاز به پرداخت مالیات وجود دارد ؟همچنین در صورت نیاز به انجام مجددحصر وراثت میزان مالیات بر اساس ارزش مایملک در همان زمان فوت (سال1351)محاسبه می شود یا بر اساس قیمت روز ؟زیرا در غیر اینصورت با در نظر گرفتن تقسیم ارث مطابق فرضی که شما فرمودید با در نظر گرفتن جریمه بیش از 1200 درصدی(با فرض مالیات طبقه اول 25 درصد) مبلغ مالیات بیش از مبلغ ارث هر کدام از وراث می شود ؟

2پاسخ

با سلام، به نظر نمی رسد اطلاعی در این زمینه در دسترس شما قرار بگیرد. این موضوع را باید از طریق کارشناسان امور مالیاتی پیگیری نمایید.ضمنا اگر در همان سال فوت طبق اظهارات شما (از آن زمان تاکنون حصر وراثت انجام نشده است یا اگر انجام شده اطلاعی از آن در دسترس نمیباشد) حقوق فرزندان و همسر ایشان چه طور در بین آنان حفظ شده؟! که از ابهامات این موضوع است. در رابطه با این موضوع با توجه به ماده 29 قانون مالیات های مستقیم(سـازمان امـورمالیاتی کشور مکلف است به منظور اجرای صحیح مقررات مالیات بر ارث ، دفتر مرکزی ارث را در تهران تشکیل دهد . شما می توانید پیگیر مالیات پرداخت شده باشید تا نهایتا معلوم شود انحصار وراثت نسبت به اموال متوفی گردیده یا خیر. ضمنا ادارات امور مالیاتی مکلف اند اظهارنامه های دریافتی را ظرف مدت یک هفته پس از دریافت به دفتر مذکور ارسال نمایند . دفتر مرکزی ارث اظهارنامه های واصله را ثبت و ممهور و ظرف یک ماه جهت اقدامات قانونی بعدی به اداره امور مالیاتی مربوط اعاده خواهد نمود .در صورتیکه برای یک متـوفی اظهارنـامه های متعـددی واصل شده باشد، دفتـر مرکزی ارث اظهارنامه های مذکور را به اداره امـور مـالیاتی که اولین اظهارنامه را به دفتر مزبـور فرستاده است ارسال خواهد نمود ) می توانید پیگیر پرداخت مالیات در آن سال باشید.همچنین نظر به ماده 31(همان) در صورت انحصار وراثت جدید نیز اداره امور مالیاتی مکلف است پس از تسلیم اظهارنامه از طرف وراث یا نماینده قانونی آن ها در صورت درخواست کتبی ظرف مدت یک هفته گواهی نامه متضمن رونوشت مصدق ریز ماترک را که در اظهارنامه نوشته شده صادر و به مؤدی تسلیم نماید. این گواهی نامه فقط از نظر صدور برگ حصر وراثت معتبراست رسیدگی به تقاضای حصر وراثت در دادگاه ها موکول به ارایه گواهی نامه مذکور در این ماده خواهدبود و مدیران دفتر دادگاه های صادر کننده تصدیق حصر وراثت موظف اند رونوشت گواهی شده آن را ظرف 15 روز از تاریخ صدور به اداره امور مالیاتی محل بفرستند. ضمنا مأخذ ارزیابی املاک اعم از عرصه یا اعیان، ارزش معاملاتی ملک با رعایت تبصره (1) ماده (59) این قانون در زمان فوت بوده و مأخذ ارزیابی سایر اموال و حقوق مالی متوفی، ارزش آن ها در تاریخ فوت خواهد بود. در صورت درخواست مجدد انحصار وراثت نظر به مواد 360 و 361 و 364 قانون امور حسبی، ملاک در محاسبه دارایی متوفی راجع به اجرای ماده 364، تاریخ درخواست انحصار وراثت است نه تاریخ فوت مورث . بنابراین در مورد سؤال ترکه متوفی بایستی به بهای روز تقدیم درخواست انحصار وراثت ارزیابی و ملاک عمل قرار گیرد.

مشاهده کلیه سوالات مرتبط با مشاوره حقوقی با وکیل با کد رهگیری 89093732