×

لیست بهترین وکلای حذف نام همسر سابق از شناسنامه ایران

لیست-بهترین-وکلای-حذف-نام-همسر-سابق-از-شناسنامه-ایران

شناسه : 1626

برخی بر این عقیده‌اند که قانون حذف نام همسر سابق از شناسنامه بی مشکل نیست؛ اما بدون شک محاسن آن بیشتر از ضررهایش است.

برخی بر این عقیده‌اند که قانون حذف نام همسر سابق از شناسنامه بی مشکل نیست؛ اما بدون شک محاسن آن بیشتر از ضررهایش است.

چرا که این کار باعث کم شدن بار روانی منفی بر طرفینی که جدا شده‌اند، خواهد شد. چون در بسیاری از مواقع اشخاص باید برای پیگیری و یا انجام کار، شناسنامه‌ی خود را به دیگران بدهند که این امر سبب مشخص شدن خصوصی ترین مسائل مربوط به زندگی آن‌ها خواهد گشت.

مسائلی که شاید هیچ شخصی میلی به آشکار شدنش نداشته باشد. بنابراین با برداشتن نام همسر سابق از شناسنامه‌ی افراد، می‌توان تا حد زیادی از آشکارسازی این نوع امور جلوگیری کرد.

بررسی جوانب حقوقی موضوع حذف نام همسر از شناسنامه

در سال 93 بر اساس ارائه لایحه حذف طلاق از شناسنامه در مجلس شورای اسلامی، قانون جدیدی در رابطه با موضوع حذف نام همسر از شناسنامه به مرحله ی اجرا گذاشته شد.

در این قانون به صراحت به این موضوع اشاره شده است که اگر طلاق و جدایی زوجین قبل از برقراری رابطه ی زناشویی انجام شود، زن میتواند گواهی پزشکی قانونی را یا حکم مراجع ذی صلاح را به اداره ی ثبت احوال ببرد و پس از تکمیل فرم های مربوط به وارد کردن اطلاعات لازم، تقاضای صدور شناسنامه المثنی و حذف نام همسر را به این اداره ارائه دهد.

باید به این موضوع توجه داشته باشید که این قاعده در مورد آقایان نیز جاری بود و مرد نیز می توانست در صورت وقوع طلاق در دوران نامزدی یا همان عقد برای حذف نام همسر اقدام کند اما حقیقت آن است که اداره ی ثبت احوال از حذف کردن نام همسر برای بانوان، بعد از برقراری رابطه ی زناشویی امتناع میورزید.

مدارک مورد نیاز برای حذف طلاق از شناسنامه:

●    اصل شناسنامه وکارت ملی

●    اصل طلاق نامه یا رونوشت آن

●    دو قطعه عکس

●    دادنامه طلاق

●    گواهی سلامت بکارت از طرف پزشک قانونی

حذف نام همسر بعد از فوت وی

حذف نام همسر بعد از فوت او، امری غیر ممکن به نظر میرسد. به همین منظور اگر شوهر یا زن فوت کنند، همسر متوفی طبق قانون نمیتواند اقدام به حذف نام همسر خود کند.

حذف نام همسر در جایی که انحلال نکاح به سبب فوت باشد، موضوعیت ندارد.

اما در برخی از رویه‌های قضایی نیز عمل مخالف دیده شده است .

بدین صورت که اگر همسر فردی فوت کند، در صورت ثبت شدن ازدواج، فرد می‎تواند با مراجعه به ادارات ثبت احوال نسبت به حذف نام همسر فوت شده از شناسنامه‎اش اقدام و نام همسر فوت شده را از شناسنامه‎اش حذف کند.

حذف نام همسر در صورت فرزند دار بودن

اطلاق قانون، زوج یا زوجه‌ای که بعد از جدایی، دارای فرزند هستند را نیز دربر‌میگیرد؛ در نتیجه زن مطلقه حتی اگر فرزند نیز داشته باشد میتواند از طریق مراجع قضایی اقدام به حذف نام همسر سابق خود از شناسنامه کند اما توجه شود که نام پدر یا مادر را نمیتوان از شناسنامه فرزند به تبع این امر یا بالعکس نام فرزندان را نمیتوان از شناسنامه پدر و مادر حذف کرد و فقط میتوان نام همسر را حذف کرد.

لیست بهترین وکلای حذف نام همسر سابق از شناسنامه ایران صفحه 1، تعداد 20 وکیل یافت شد
مشترک شدن در خبرنامه!

برای دریافت آخرین به روز رسانی ها و اطلاعات ، مشترک شوید.