×

لیست بهترین وکلای الزام به اخذ پایان کار ایران

لیست-بهترین-وکلای-الزام-به-اخذ-پایان-کار-ایران

شناسه : 730

دعوای الزام به اخذ پایان کار در مورد املاکی که فروخته شده یا به منظور اخذ صورت مجلس تفکیکی مطرح می شود.

نکات قانونی الزام به اخذ پایان کار

دعوای الزام به اخذ پایان کار در مورد املاکی که فروخته شده یا به منظور اخذ صورت مجلس تفکیکی مطرح می شود.

گواهی پایان کار، سندی است که پس از اتمام عملیات ساختمانی بر اساس تقاضای مالک یا وکیل ملکی او، توسط شهرداری صادر می شود. شرط صدور این گواهی عدم خلاف در بنا و عدم بدهی ساختمان به شهرداری انطباق بنای ساخته شده با قوانین شهرسازی می باشد.

اخذ پایان کار به وسیله مالک رسمی ملک، انجام می شود. اما در صورتی که ساختمان توسط پیمانکار بنا شده باشد، معمولا سازنده با وکالت نامه از مالک رسمی، تعهد به اخذ گواهی پایان کار می دهد.

همانطور که گفته شد اخذ پایان کار شرط اخذ صورتمجلس تفکیکی و الزام به تنظیم سند رسمی است و تا زمانی که پایان کار صادر نشود، امکان دریافت این مدارک وجود ندارد. همچنین به دلیل ارتباط گواهی پایان کار با صورت مجلس تفکیکی و تنظیم سند رسمی، هر سه را می توان در یک دادخواست مطرح نمود.

نکات قانونی الزام به اخذ پایان کار

•    در صورت وجود تخلفات ساختمانی، پرونده به کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری ها ارجاع می شود و صدور گواهی پایان کار ساختمان، منوط به اجرای رای کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری ها می باشد.

•    اگر رای قطعی کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری ها، تخریب بنا باشد قابل اعتراض در دیوان عدالت اداری خواهد بود.

•    تعهد فروشنده به اخذ پایان کار یا گواهی عدم خلاف ساختمان، باید به روشنی و با ذکر تاریخ دقیق سررسید و ضمانت اجرای دقیق، در قرارداد بین فروشنده و خریدار، درج شده باشد. همچنین باید در قرارداد، تاریخ دقیقی را برای حضور در دفتر اسناد رسمی جهت انتقال سند تعیین و حتی دفترخانه اسناد رسمی مشخص شود.

•    در صورتی که فروشنده در تاریخ مقرر در دفتر اسناد رسمی تعیین شده حاضر نشود، می توان از دفترخانه، گواهی مبنی بر عدم حضور فروشنده را دریافت کرد.

•    سازندگان پروژه های ساختمان، در زمان شروع عملیات ساخت و ساز، باید در ابتدا مجوز تخریب و نوسازی را از شهرداری مربوطه دریافت کنند و در نهایت پس از اتمام عملیات ساختمانی، در صورت عدم تخلف ملک، یا تسویه بدهی به شهرداری، گواهی پایان کار را از شهرداری اخذ نمایند.

•    اگر سازنده ساختمان در تاریخ مشخص شده موفق به دریافت پایان کار نشود، مالک می تواند به دادگاه حقوقی مراجعه و دادخواست الزام سازنده به اخذ پایان کار ساختمان  و همچنین خسارت تاخیر در انجام تعهد را مطالبه کند.

•    در صورتی که مالک جریمه ماده ۱۰۰ را پرداخت نکند حکم تخریب از سوی شهرداری به مالک ابلاغ می شود و اگر ظرف ۲ ماه حکم اجرا نشود، شهرداری خود نسبت به تخریب ملک اقدام و هزینه ها را از مالک دریافت می نماید.

چه کسی محکوم به اخذ پایان کار می‌شود؟

نکته ای که در مورد دعوای اخذ پایان کار وجود دارد، این است که مالک رسمی ساختمان محکوم به اخذ پایان کار می‌شود و کسی که در قرارداد متعهد به اخذ پایان کار شده است، صرفا ملزم به پرداخت خسارت و ضرر و زیان تاخیر انجام تعهد خود خواهد شد.

لازم به ذکر است  گواهی پایان کار باید توسط کلیه ناظران ساختمانی تایید شود که  پس از صدور شناسنامه فنی و ملکی توسط سازمان نظام مهندسی در شهرداری صادر می گردد. همچنین جهت اخذ پایان کار لزومی به آزاد بودن کل ملک نمی باشد و اگر بخشی از ملک توقیف باشد می توان گواهی پایان کار را اخذ نمود.

مدارک مورد نیاز جهت طرح دادخواست الزام به اخذ پایان کار

با توجه به مواردی که مطرح شد طرح دادخواست حقوقی در مرحله اول ، نیازمند ثبت نام در سامانه ابلاغ الکترونیکی ثنا بوده و ثبت نام در این سامانه با حضور در دفاتر خدمات قضایی الزامی میسر می باشد .

توصیه می شود این موضوع به را وکیل ملکی ارجاع دهید، که در این صورت همراه داشتن قرارداد، قرارداد مشارکت در ساخت و هرگونه توافق نامه ای که در آن تعهدات سازنده به اخذ پایان کار را ذکر کرده باشد، به همراه کارت ملی و اوراق شناسایی معتبر ضروری است .

لیست بهترین وکلای الزام به اخذ پایان کار ایران صفحه 1، تعداد 20 وکیل یافت شد
مشترک شدن در خبرنامه!

برای دریافت آخرین به روز رسانی ها و اطلاعات ، مشترک شوید.