×

لیست بهترین وکلای وکیل کیفری ایران

لیست-بهترین-وکلای-وکیل-کیفری-ایران

شناسه : 753

وکیل کیفری

امور کیفری شامل مواردی نظیر کلاهبرداری، سرقت، جعل، آدم ربایی، قتل و ... می باشد و وکیل کیفری فردی متخصص در رسیدگی به دعاوی مرتبط با امور کیفری می باشد.

دعاوی کیفری پرونده هایی بدون انعطاف و خشن هستند، به همین دلیل وکیل کیفری، علاوه بر اطلاعات بالا در زمینه قوانین کیفری و تجربه کافی حضور در چنین پرونده هایی، باید از لحاظ روانی نیز آمادگی رو به رو با همه مسائل مربوط به دعاوی کیفری را داشته باشد.

اصل 35 قانون اساسی در مورد امور کیفری

در تمامی دعاوی و پرونده های حقوقی هر دو طرف دعوا می توانند برای خود وکیل انتخاب کنند و اگر توانایی انتخاب وکیل را نداشته باشند باید برای آن ها امکاناتی جهت انتخاب وکیل را فراهم کرد.

اما با توجه به این اصل، در تمای دعاوی کیفری به علت تخصصی بودن و اهمیت پرونده بهتر است که شاکی و متهم با یک وکیل کیفری مجرب در این حوزه مشاوره بگیرند تا حقی از آن ها ضایع نشود و در مدت زمان کوتاهی به نتیجه مورد نظر خود برسند.

ویژگی های وکیل کیفری مجرب

•    تحصیلات و اطلاعات کافی در زمینه امور کیفری

•    دانش و تجربه در مسائل کیفری

•    آشنا با روند رسیدگی به دعاوی کیفری در دادگاه ها و دادسرا ها

•    قدرت بیان قوی جهت دفاع از پرونده کیفری مربوطه

•    تسلط بر قوانینی همچون قانون مجازات اسلامی، قانون مبارزه با قاچاق کالا و ...

•    ظرفیت روانی بالا

اصلی ترین وظایف وکیل کیفری

از اصلی ترین وظایف وکیل کیفری، طرح دعوی است. اگر وکیلی متعهد شده باشد تا به عنوان وكیل شاکی وکالت نماید، موظف است مطالبات موكل خود را در قالب شکوائیه تنظیم و بیان کند. درعین حال، تهیه دفاعیه نیز وظیفه دیگری است که توسط وکیل کیفری انجام می‌شود.

افرادی که به عنوان وکیل کیفری فعالیت می کنند، می‌توانند افراد متهم به ارتکاب یک جرم را به عهده بگیرند. به عنوان مثال، وکلای کیفری، پرونده فردی را که به قتل عمدی متهم شده است، بررسی می‌کنند و همه جزئیات قانونی آن را در نظر می گیرند. بررسی و دفاعیه آن ها از پرونده می تواند تاثیر زیادی در حکم نهایی دادگاه داشته باشد.

وکلای کیفری همچنین می‌توانند هنگام بازجویی و دادرسی نیز نقش فعالی داشته باشند. حتی در جدی ترین جنایت ها، وکیل کیفری می تواند عناصری را که موجب کاهش مجازات مجرم شود را همراه با شواهد و مدارک آن‌ها به دادگاه ارائه دهد. موارد مورد بحث صرفا محدود به اتهامات قتل نیست. علاوه بر قتل‌های عمد و غیر عمد، وکلای کیفری می‌توانند در مواردی مانند سرقت، زورگیری و غارت در دادگاه‌های کیفری جهت دفاع یا تعقیب کیفری شرکت کنند.

نحوه طرح شکایت توسط وکیل کیفری

هر چند که در حال حاضر شکایت کیفری با ثبت شکواییه از طریق دفاتر خدمات قضایی صورت می گیرد؛ اما این روش مانع از طرح شکایت به صورت کتبی یا شفاهی از طریق مراجعه به دادسرا یا کلانتری نیست .

در هر صورت پس از ثبت شکایت در هر یک از مراجع فوق، پرونده به دادسرا ارجاع داده می شود .

شکایت در دادسرای محل وقوع جرم پیگیری می شود و چنانچه شخصی مرتکب چند جرم شده باشد، دادسرایی صالح به رسیدگی است که مهم ترین جرم در آن محل واقع شده باشد .

پس از ارجاع شکواییه در دادسرا، چنانچه ارتکاب جرم در دادسرا محرز شود، قرار کیفر خواست صادر می شود و در صورتی که دلایل کافی جهت اثبات وقوع جرم نباشد، قرار منع تعقیب صادر می شود که در هر دو صورت شخص که متضرر قرار منع تعقیب باشد می تواند اعتراض کند.

در چنین شرایطی پرونده به دادگاه ارسال می شود. چنانچه قاضی دادگاه، پس از ارسال شکواییه از دادسرا، قرار کیفر خواست و شکایت شاکی را بپذیرد، اقدام به صدور مجازات متناسب با جرم ارتکابی می کند .

در این صورت متهم می تواند نسبت به رأی صادره درخواست تجدید نظر کند. اگر قاضی دادگاه قرار منع تعقیب یا اعتراض متهم نسبت به کیفر خواست را بپذیرد، اقدام به صدور حکم برائت می کند که این حکم نیز توسط شاکی قابل تجدید نظر است.

انتخاب موضوع

وکیل متخصص را در موضوع مورد نظر پیدا کنید

لیست بهترین وکلای وکیل کیفری ایران صفحه 1، تعداد 20 وکیل یافت شد

مشترک شدن در خبرنامه!

برای دریافت آخرین به روز رسانی ها و اطلاعات ، مشترک شوید.