×

لیست بهترین وکلای وکیل چک برگشتی ایران

لیست-بهترین-وکلای-وکیل-چک-برگشتی-ایران

شناسه : 801

وکیل چک برگشتی

قانون چک برگشتی

با توجه به اصلاح قانون چک در سال ۹۷ به محض اینکه چک به دلیل کسری یا عدم موجودی برگشت داده شود بانک ها با درخواست دارنده چک موظف هستند چک را در سامانه بانک مرکزی ثبت و کد رهگیری و گواهی عدم پرداخت را تحویل دارنده چک بدهند.

وکیل چک برگشتی

قانون چک برگشتی

با توجه به اصلاح قانون چک در سال ۹۷ به محض اینکه چک به دلیل کسری یا عدم موجودی برگشت داده شود بانک ها با درخواست دارنده چک موظف هستند چک را در سامانه بانک مرکزی ثبت و کد رهگیری و گواهی عدم پرداخت را تحویل دارنده چک بدهند.


این اقدام توسط بانک‌ها موجب می شود تمامی حساب های بانکی و مالی صادر کننده چک مسدود شود و تمامی خدمات بانکی نیز متوقف شود از قبیل اینکه دیگر صاحب چک نمی تواند حساب جدید افتتاح کند و حتی کارت عابر بانک دریافت نماید و معمولا از دریافت وام و تسهیلات محروم می‌شود که با توجه به مصوبه جدید با محدودیت شدیدتری نیز مواجه خواهد شد.

در قانون جدید برخلاف سنوات گذشته متقاضی دریافت دسته چک باید دارای شرایط مورد نظر قانونی باشد و آن ها با توجه به اعتبار و تراکنش مالی متقاضی و دریافت گزارش رتبه بندی اعتباری با مجوز بانک مرکزی مجاز به صدور و تحویل دسته چک برای متقاضی هستند.

موارد تعقیب کیفری چک

در صورت که چک صادر شده سفید امضا باشد.

در صورتی که وصول وجه چک منوط به شرط خاصی باشد.

چنانچه در متن چک، قید شده باشد که چک بابت تضمین انجام تعهد یا معامله است.

در مواردی که چک بدون تاریخ صادر شده باشد.

شرایط شکایت کیفری چک برگشتی

وعده دار نبودن چک به این معنی که لزوماً باید تاریخ صدور چک و تاریخ پرداخت مبلغ چک در یک روز باشد یعنی همان روز باشد، اگر چک امروز صادر شود و تاریخ سررسید پرداخت برده باشد از وصف کیفری خارج می شود و صرفاً جنبه حقوقی دارد.

در فرض وعده دار نبودن شرط دوم آن است که دارنده چک برگشتی باید ظرف شش ماه از تاریخ صدور چک به بانک مراجعه کنند و شرط دیگر اینکه ظرف شش ماه از صدور گواهی برگشت چک باید اقدام به شکایت کیفری کند و عدم رعایت هریک از مهلت های ذکر شده باعث از بین رفتن جنبه کیفری چک می‌شود و صرفا می توان از طریق دادگاه حقوقی یا ثبت اقدام نمود.

از شرایط دیگر آن است که چک بابت تضمین یا مشروط صادر شده باشد و همچنین وجود سایر شرایط که با مراجعه به وکیل وصول مطالبات می توان از آن آگاه شد.

طرح دادخواست حقوقی چک برگشتی

دادخواست حقوقی دارای مزایایی از جمله این است که می‌توان علیه سایر مسئولان صادر کننده چک (ظهرنویس و ضامن) نیز اقدام نمود که این ویژگی در اقدام کیفری ثبتی مقدور نیست البته در این موضوع که اقدام علیه ظهرنویس چک چه مواردی باید رعایت گردد مستلزم مراجعه به وکیل متخصص چک می باشد.

اگر وصول چک برگشتی توسط وکیل چک برگشتی انجام شود چه مزایایی خواهد داشت؟

1. مدت زمان صدور حکم علیه صادر کننده چک کمتر می باشد.

2. نیاری به حضور شاکی یا خواهان در دادگاه نخواهد بود.

3. در صورت شناسایی اموال، وکیل می تواند سریعا آن ها را توقیف کند.

4. وکیل می تواند برای جبران ضرر وزیان موکل و خسارت تاخیر، دادخواست جداگانه تنظیم کند.

در صورتی که چک جنبه کیفری داشته باشد وکیل می تواند حکم جلب صادرکننده را بگیرد.

لیست بهترین وکلای وکیل چک برگشتی ایران صفحه 1، تعداد 20 وکیل یافت شد
مشترک شدن در خبرنامه!

برای دریافت آخرین به روز رسانی ها و اطلاعات ، مشترک شوید.