×

لیست بهترین وکلای وصول چک حقوقی ایران

لیست-بهترین-وکلای-وصول-چک-حقوقی-ایران

شناسه : 803

وقتی یک چک برگشت می خورد این که از چه طریقی می توان چک را پیگیری کرد به عوامل مختلفی بستگی دارد. اغلب تصور بر این است که بهترین شیوه وصول چک ، شیوه کیفری است و پیگیری حقوقی آن اعتباری ندارد. در این صورتی که این تصور غلط است.

وصول چک حقوقی

وقتی یک چک برگشت می خورد این که از چه طریقی می توان چک را پیگیری کرد به عوامل مختلفی بستگی دارد. اغلب تصور بر این است که بهترین شیوه وصول چک ، شیوه کیفری است و پیگیری حقوقی آن اعتباری ندارد. در این صورتی که این تصور غلط است.

چک حقوقی، چکی است که قابلیت پیگری کیفری را ندارد و این عدم قابلیت نتیجه مستقیم قانونی است که قانون گذار در نظر گرفته است. برای اینکه بدانیم چک حقوقی چیست ، باید با انواع چک حقوقی آشنا باشیم.

انواع چک حقوقی دو دسته کلی هستند :

1.    اولین دسته از انواع چک حقوقی، چک هایی هستند که به طور کلی و بر طبق قانون نمی توان از آن ها شکایت کیفری کرد. این چک ها از قرار زیر هستند:

• چک سفید امضا

• چک تضمینی

• چکی پرداخت وجه آن از بانک منوط به انجام یک شرط که در متن چک آمده است ، باشد .

• چک بدون تاریخ

• چک مدت دار

• چک هایی که بابت معاملات نامشروع یا بهره ربوی صادر شده باشد

2.    دسته دوم از انواع چک حقوقی، چک هایی هستند ک هیچ یک از انواع بالا نیستند اما در مهلت 6 ماهه ای که برای دریافت گواهی عدم پرداخت مهلت داشته اند، اقدام به دریافت آن نکرده اند؛ در این حالت تنها می توان چک را از طریق حقوقی پیگیری کرد.

شرایط اقامه دعوای حقوقی

 اقامه‌ دعوای حقوقی وصول چک از سوی دارنده‌ آن، دارای شرایطی است. از جمله‌ این شرایط می‌توان به دو مورد زیر اشاره کرد:

گواهی عدم پرداخت: باید ظرف پانزده روز یا چهل و پنج روز یا چهار ماه از تاریخ صدور چک (بر حسب مورد) از بانک دریافت شده باشد.

در ظرف یک یا دو سال (بر حسب مورد) از تاریخ دریافت گواهی عدم پرداخت، اقدام به تقدیم دادخواست به دادگاه حقوقی شود.

در نتیجه دارنده‌ی چک، در هر حال، حق اقامه‌ دعوا علیه صادرکننده‌ چک را دارد. این امر با تقدیم دادخواست به دادگاه‌های عمومی حقوقی و طبق تشریفات قانون آیین دادرسی مدنی صورت می‌گیرد.

عموما دارندگان چک از این روش، به عنوان آخرین مرحله استفاده می‌کنند و گاهی از این موضوع اطلاعی ندارند که در این روش فقط از مجازات کیفری حبس برای صادر کننده چک نمی‎توانند استفاده کنند.

پیشنهاد می کنیم قبل از هر اقدامی برای وصول چک برگشتی، به یک مشاور حقوقی آشنا به چک‌ های برگشتی مراجعه کنید تا از قوانین و شرایط اقدام برای وصول آگاه شوید. یکی از روش‌های متداول برای مطالبه وجه چک برگشتی طرح دعوی حقوقی در دادگاه ‌های حقوقی یا شورای حل اختلاف می ‌باشد. یک وکیل وصول مطالبات با تجربه می‌تواند به شما در تمامی مراحل شکایت راهنمایی کند تا سریع‌ تر به نتیجه برسید.

لیست بهترین وکلای وصول چک حقوقی ایران صفحه 1، تعداد 20 وکیل یافت شد
مشترک شدن در خبرنامه!

برای دریافت آخرین به روز رسانی ها و اطلاعات ، مشترک شوید.