لیست بهترین وکلای تسهیلات بانکی در قالب مشارکت مدنی ایران

لیست-بهترین-وکلای-تسهیلات-بانکی-در-قالب-مشارکت-مدنی-ایران

شرایط ابطال قرارداد مشارکت مدنی

یکی از مواردی به ما را بر آن می‌دارد به دنبال استخدام وکلای تسهیلات بانکی در قالب مشارکت مدنی باشیم، بررسی شرایط ابطال قرارداد مشارکت مدنی است. قراردادهای مشارکت مدنی بانک‌ها بر اساس قوانین پولی و بانکی کشور و سیاست‌های بانکی باید تهیه شود تا بتواند به اشخاص در حوزه‌های مختلف صنعتی، کارآفرینی و ساخت و ساز کمک و یاری برساند. اما متأسفانه، در برخی موارد افرادی که در این‌گونه قراردادها مشارکت می‌کنند، هدف اصلی خود را به دریافت وام و تسهیلات محدود می‌کنند و بانک‌ها هم هدف اصلی خود را در اخذ سود از این قراردادها می‌بینند. این مسئله باعث بروز اختلاف و نبود نتیجه مفید می‌شود.

هرچند که این اقدام بانک‌ها قانونی است، اما متأسفانه در صورت عدم پرداخت اقساط تسهیلات حاصل از قرار مشارکت مدنی، بانک به جای تمدید مهلت باز پرداخت یا امهال بدهی، تسهیلات جدیدی را به مشتری اعطا می‌کند که مبلغ آن معادل مبلغ اصلی، سود و خسارت تأخیر تسهیلات قبلی است. سپس بانک بلافاصله با برداشت وجوه واریزی تسهیلات قبلی را تسویه می‌کند. این مسئله توسط بسیاری از حقوق‌دانان به عنوان یکی از موارد ابطال قراردادهای مشارکت مدنی بانکی محسوب می‌شود.

سرمایه و مدت قرارداد مشارکت مدنی

به یاد بسپارید سرمایه قرارداد مشارکت مدنی وقتی که شرکا بر اساس شرایط قرارداد، سهم خود را به صورت نقدی در حساب مخصوصی که برای این منظور در بانک افتتاح می‌شود واریز کنند، بررسی می‌شود. اگر تمام یا بخشی از سهم شرکا غیرنقدی باشد، آن را پس از تقویم و ارزیابی به مدیر یا مدیران شرکت تحویل می‌دهند.

حداکثر مشارکت بانک‌ها در هر قرارداد مشارکت مدنی به میزان 80٪ کل سرمایه آن تعیین می‌گردد. سهم شرکا در قرارداد مشارکت مدنی می‌تواند هم‌زمان با انعقاد قرارداد به صورت کلی پرداخت شده یا به صورت اقساط پرداخت شود.

همچنین وکلای تسهیلات بانکی در قالب مشارکت مدنی باتجربه می‌دانند که مدت قرارداد مشارکت مدنی بر اساس نیاز فعالیت و موضوع قرارداد، توسط بانک‌ها و با موافقت شریک، در ابتدای قرارداد تعیین می‌شود. اگر موضوع قرارداد مشارکت مدنی شامل امور تولیدی، صنعتی، معدنی، کشاورزی، احداث مسکن و ساختمان یا طرح‌های جدید خدماتی باشد، حداکثر مدت قرارداد 3 سال خواهد بود. در صورت لزوم و وجود توجیهات کافی و در صورتی که طرح در پایان مدت قرارداد به اتمام نرسیده باشد، قرارداد مشارکت مدنی با رعایت تصویب هیئت مدیره بانک مربوطه قابل تمدید خواهد بود.

سود بانک در قراردادهای مشارکت مدنی

شورای پول و اعتبار مختار است تا حداقل سود مورد انتظار برای معاملات مرتبط با قراردادهای مشارکت مدنی را تعیین کند. همچنین، این شورا می‌تواند نسبت حداقل و حداکثر سهم سود بانک‌ها در فرایند مشارکت مدنی را نیز تعیین نماید.

تسهیلات بانکی در قالب مشارکت مدنی

قرارداد مشارکت مدنی چیست؟

نمونه قرارداد مشارکت مدنی بین دو نفر قراردادی است که از طریق آن اشخاص حقیقی یا حقوقی سرمایه (مادی یا معنوی) خود را به صورت سهم الشرکه نقدی یا غیر نقدی تقویم کرده و به صورت مشاع و برای انجام کار معین در زمینه فعالیت های تولیدی، بازرگانی و خدماتی برای مدت محدود و به قصد انتفاع به کار می‌گیرند.

انواع قراردادهای مشارکت مدنی و کاربردهای آن چیست؟

اگر بخواهیم به طور کلی موارد استفاده از قرارداد مشارکت مدنی را نام ببریم، به این صورت است: صادرات کالا، خدمات، تولید و فروش محصول، واردات کالا به قصد فروش، بازرگانی داخلی، احداث مسکن انفرادی و انبوه سازی و واردات ماشین آلات، مواد اولیه و ابزار کار.

اما معروف ترین شکل قراردادهای مشارکت مدنی در سه شکل قرارداد مشارکت در ساخت، مشارکت مدنی با بانک و مشارکت مدنی خصوصی است.

قرارداد مشارکت مدنی با بانک

یکی از رایج‌ترین قرارداد مشارکت مدنی، عقد قرارداد با بانک است. این قرارداد زمانی بسته می‌شود که فرد می‌خواهد سرمایه‌گذاری انجام دهد و به تبع آن با دریافت سرمایه از بانک، بانکی را نیز در سرمایه‌گذاری خود شریک کند.

ر این حال بانک از فرد اطلاعات هویتی، موضوع مشارکت، میزان سرمایه مورد نیاز، حداکثر مدت مشارکت، پیش‌بینی خرید، هزینه و فروش، سهم سود پیشنهادی متقاضی و وثیقه‌هایی برای ضمانت حسن انجام کار را درخواست می‌کند. سپس بانک با بررسی کامل شرایط اگر این قرارداد به سود او باشد اقدام به مشارکت و عقد قرارداد با فرد مورد نظر می‌کند.

در پایان هر سال مالی، سود حاصل از شراکت توسط بانک و شریک تقسیم می‌شود، البته این تقسیم متناسب با سرمایه هر دو طرف انجام می‌شود. بانک یا سایر موسسات مالی می‌توانند تا ۸۰ درصد کل سرمایه را در یک قرارداد در اختیار بگیرند.

در سند مشارکت مدنی با بانک باید قید شود که قرارداد پس از یک سال خاتمه و در پایان آن تسویه شود. در مواردی که قرارداد مشارکت مدنی برای امور تولیدی، کشاورزی، صنعتی، معدنی و احداث مسکن باشد مدت عقد مشارکت مدنی می‎تواند تا سه سال طول بکشد.

انواع تسهیلات بانکی در قالب مشارکت مدنی که توسط بانک‌ها ارائه می‌شود شامل تسهیلات مشارکت مدنی بازرگانی، خدماتی، صادراتی و مسکن است.

شرایط و ضوابط کلی برای عقد قرارداد مشارکت مدنی شامل موارد زیر است:

•    اعطای تسهیلات منوط به بررسی کارشناسی و تایید او دارد.

•    در این نوع قرارداد مشارکت مدنی، حداکثر مشارکت بانک در قرارداد ۸۰ درصد است و بقیه آن توسط شخص تامین می‌شود.

•    مدت قرارداد مشارکت مدنی باید توسط بانک تعیین و در سند مشارکت مدنی نیز باید آورده شود.

•    نرخ سود مورد نظر بانک با توجه به قوانین جاری آن مشخص می‌شود.

•    اگر در صورتی خواستار تغییر در شرایط قرارداد مشارکت بانکی بودید باید ابتدا بانک آن را بررسی و سپس تایید کند.

وثایق مورد نیاز در عقد قرارداد مشارکت مدنی با بانک می‌تواند به سه صورت ۱) سفته ۲) ملک ۳) ضامن یا ضامنین معتبر باشد. اگر وثیقه سفته باشد باید به اندازه کل قرارداد با بانک سفته تهیه شود. در صورتی که وثیقه ملک باشد باید به اندازه سهم بانک و سود حاصل از شراکت در رهن بانک قرار داشته باشد و در غیر این صورت اگر وثیقه شما ضامن یا ضامنین معتبر است باید مدارک آن‌ها را به بانک تحویل دهید.

مبنای حقوقی قرارداد مشارکت مدنی کدام قانون است؟

بعد از قرارداد مشارکت مدنی، شرکت‌های مدنی تشکیل خواهند شد. از ماده ۵۷۱ قانون مدنی به بعد به شرکت‌ها پرداخته شده است. در این ماده شرکت‌ها به دو دسته مدنی و تجاری تقسیم می‌شوند. در این قانون بیان شده است که شرکت ‌های تجاری از قانون تجارت تبعیت می‌کنند و دارای شخصیت حقوقی هستند.

همچنین شرکت‌های مدنی از قانون مدنی تبعیت می‌کنند و شخصیت حقوقی نخواهند داشت. اموال این شرکت‌ها می‌تواند اموال منقول و یا غیر منقول باشد. تشکیل شرکت‌های مدنی از طریق قرارداد مشارکت مدنی بوده و می‌تواند موضوعات مختلفی به همراه داشته باشد. توصیه می شود در همه این مراحل از یک وکیل تجاری و یک وکیل بانکی با تجربه کمک گرفت.

شناسه : 1614

تسهیلات مشارکت مدنی چیست؟

بانک با مشتری مشارکت کرده و نسبت آورده معامله تقسیم سود می‌کنند.

سرمایه و آورده‌های طرفین نقدی است؟

خیر. می‌تواند نقدی و غیرنقدی باشد.

بهترین وکیل ابطال قرارداد مشارکت بانک در تهران می‌تواند این قرار داد را باطل کند؟

بله. با توجه به دلایل ابطال قرارداد مشارکت بانک این کار انجام پذیر است.

لیست بهترین وکلای تسهیلات بانکی در قالب مشارکت مدنی ایران صفحه 1، تعداد 20 وکیل یافت شد
مشترک شدن در خبرنامه!

برای دریافت آخرین به روز رسانی ها و اطلاعات ، مشترک شوید.