جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09120384182 در تماس باشید.

مشاوره با وکیل، پرسش و پاسخ با وکیل، مشاوره با وکیل با تجریه، پرسش و پاسخ با وکلا، مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری

سوال حقوقی خود را مطرح نمایید

1سوال

افشین 36 ساله - تهران با سلام واحترام چندی پیش سارقی وارد منزل اینجانب شده وهنگام بازگشت همسر اینجانب به منزل متوجه درهم ریختگی منزل شده وهنگام تماس تلفنی با 110 گویا سارق در منزل بوده وبا چاقو از اطاق خواب بیرون آمده و همسر اینجانب پا به فرار گذاشته و منزل را ترک می نماید و از طرفی با توجه به متواری شده سارق و تماس با 110 متوجه وجود مدارکی شده که مربوط به سارق بوده و فرد سارق پدر همکلاسی فرزندم را نشان می دهد که با توجه به شکایت وحکم جلب سارق ، سارق پس از مدتی دستگیر شده و با توجه به مراجعه پدرومادر سارق و برگرداندن برخی از اموال سرقتی ، اینجانب در دادسرا رضایت دادم و از طرفی برای همسر اینجانب دچار ناراحتی روحی شده و قادر زندگی در منزل مذکور نمی باشد حال سارق با قرار وثیقه آزاد شده تا جرم عمومی او دردادگاه مشخص گردد . آیا جرم عمومی او نیز قابل بخشش است ؟ وآیا با پول قابل خریداری بوده ودر غیر اینصورت جرم او چیست ؟ لطفاٌ راهنمایی فرمایید آیا نبایستی رضایت می دادم چاره چیست؟

2پاسخ

با سلام کاربر محترم 1- در جنبه عمومی جرم دادگاه می بایستی مجازات تعیین نماید و بقول شما قابل بخشش نمی باشد . 2- با توجه به اعلام رضایت شما (شاکی ) با استناد به ماده 22 قانون مجازات اسلامی دادگاه می تواند (اختیار دارد ) مجازات را تخفیف داده یا حبس جرم سرقت را به جزای نقدی تبدیل نماید . پس امکان تبدیل به جزای نقدی وجود دارد .3- مجازات جرم سرقت با توجه به شرایط و اوضاع و احوال تشکیل دهنده جرم متفاوت می باشد اما بنظ می رسد که موضوع مطروحه مشمول ماده 656 قانون مجازات اسلامی می باشد که مجازات جرم سرق در ماده فوق شش ماه تا سه سال حبس و تا 74 ضربه شلاق می باشد . 4- اینکه رضایت می دادید یا خیر کاملاً جنبه شخصی دارد البته با توجه به برگرداندن اموال و وساطت افرادی در این خصوص و در صورت اظهار ندامت مجرم رضایت ایرادی ندارد .

مشاهده کلیه سوالات مرتبط با مشاوره حقوقی با وکیل با کد رهگیری 23070807