لیست بهترین وکلای جرایم مربوط به بوورس اوراق بهادار و کالا ایران

لیست-بهترین-وکلای-جرایم-مربوط-به-بوورس-اوراق-بهادار-و-کالا-ایران

اغلب مردم گمان می کنند کسی که مجازات راننده ای که با تصادف منجر به قتل دیگری شده است ، قصاص است ؛ در صورتی که اینطور نیست و قتل در تصادفات رانندگی در میان انواع قتل ، قتل غیرعمدی محسوب می شود و مجازات قصاص ندارد بلکه باید دیه پرداخت شود . در واقع می توان گفت قتل در تصادفات رانندگی اگر به سه علت عمده زیر رخ بدهد ، قتلی که رخ می دهد غیر عمدی است :

1- بی احتیاطی یا بی مبالاتی

2- رعایت نکردن نظامات دولتی ( یعنی رعایت نکردن قواعد و مقررات رانندگی )

3- مهارت نداشتن راننده وسیله نقلیه

در واقع باید گفت حتی اگر تصادفی که رخ داده است به علت سرعت زیاد راننده یا سبقت غیرمجاز باشد باز هم باعث نمی شود که گفته شود راننده مرتکب قتل عمد شده است زیرا اگرچه راننده در نقض قوانین رانندگی قصد داشت است اما قصد کشتن کسی را نداشته است یا در رانندگی بدون گواهینامه نیز قتل عمد محسوب نمی شود .

مجازات قتل در تصادفات رانندگی

مجازات قتل در تصادفات رانندگی در قانون مجازات اسلامی به ترتیب زیر آمده است :

1- شش ماه تا سه سال حبس

2- پرداخت دیه در صورت مطالبه اولیای دم

تاثیر رضایت و عدم رضایت درسوانح رانندگی موجب فوت

در سوانح رانندگی که  موجب فوت در اثر تصادف می شود، تاثیر رضایت در روند رسیدگى بدین شرح است؛

در صورت رضایت شاکى پرونده قتل غیر عمد که در اثر تصادف بوده است متوقف مى شود و مختومه اعلام نمى گردد. چون قتل غیر عمد یا شبه عمد غیرقابل گذشت است. درست است که با شکایت شاکى شروع مى شود ولى با رضایت او مختومه نمى شود، دادستان بعنوان مدعى العموم کار تعقیب و رسیدگى و اجراى حکم را انجام مى دهد.

در پروندهایى که موضوع آن قتل غیر عمد در اثر تصادف است رضایت شاکى فقط از باب تخفیف یا تعدیل در حبس تاثیر دارد. در مورد عدم رضایت شاکى دیگر راننده مى تواند با پرداخت دیه از طریق بیمه ،پرونده را متوقف کند و نیازى به رضایت شاکى نیست. و راننده ملزم است که  مجازات حبس را تحمل کند.

نکته: وکیل جرم قتل ناشی از تصادفات مى گوید: مقصر بودن و نبودن راننده تاثیرى در حبس او دارد. در صورت مقصر بودن حبس و پرداخت دیه الزامى است. در صورت عدم اثبات تقصیر نیازى به تحمل حبس و رضایت شاکى نیست.

مجازات مرتکبین تصادفات رانندگی منجر به جرح و یا فوت:

1 - هر گاه بی احتیاطی یا بی مبالاتی یا عدم رعایت نظامات دولتی یا عدم مهارت راننده منتهی به قتل غیر عمدی شود ، مجازات آن 6 ماه تا 3 سال حبس و پرداخت دیه در صورت مطالبه اولیاء دم می باشد و مجازات حبس قابل تبدیل به جزای نقدی نیست .

2 - هرگاه بی احتیاطی یا بی مبالاتی یا عدم رعایت نظامات دولتی یا عدم مهارت راننده منتهی به سقط جنین، از بین رفتن حواس و ... باشد مجازات آن از دو ماه تا یک سال حبس و پرداخت دیه در صورت مطالبه مصدوم می باشد.

شناسه : 1484
لیست بهترین وکلای جرایم مربوط به بوورس اوراق بهادار و کالا ایران صفحه 1، تعداد 20 وکیل یافت شد
مشترک شدن در خبرنامه!

برای دریافت آخرین به روز رسانی ها و اطلاعات ، مشترک شوید.