لیست بهترین وکلای تسهیلات بانکی در قالب بیع سلف ایران

لیست-بهترین-وکلای-تسهیلات-بانکی-در-قالب-بیع-سلف-ایران

شرایط متقاضیان برای معامله سلف

فراموش نکنید که وقتی تولید کنندگان دچار کمبودهایی در تامین سرمایه در گردش خود می‌شوند، پیش خرید یا همان معامله سلف محصولات را با هدف برطرف کردن آن مشکل در نظر می‌گیرند. در نتیجه زمان همکاری با وکلای تسهیلات بانکی به یاد داشته باشید که متقاضی معامله سلف باید دارای شرایط زیر باشد:

•    متقاضی باید خودش تولید کننده کالای مورد معامله باشد. به عبارت دیگر، باید کالایی را تولید کند که قصد معامله سلف آن را دارد.

•    باید دسترسی به وسایل و امکانات تولید کالای مورد معامله سلف را داشته باشد. این شامل دسترسی به ماشین آلات، تجهیزات و منابع مورد نیاز برای تولید کالا است.

•    باید تمامی مدارک لازم برای انجام عملیات معامله سلف را ارائه کند. این موارد شامل مدارک مالی، مدارک مربوط به تولید و کیفیت کالا، مدارک مربوط به قانونی بودن فعالیت و سایر مدارک مربوطه است.

•    پیش فروش کننده (تولید کننده) کالا باید در یکی از بخش‌های صنعت، معدن و کشاورزی فعالیت داشته باشد. به عبارت دیگر، باید در صنایع تولیدی، معدنی یا کشاورزی فعالیت کند و تولیدات خاص خود را در این بخش‌ها داشته باشد.

شرایط معامله سلف چیست؟

معامله سلف شامل شرایط زیر است تا وجه قانونی پیدا کند:

•    قیمت: ویژگی‌هایی مانند عرضه و تقاضا، تغییرات بازار، تغییرات قوانین و مقررات، شرایط اقتصادی و سیاسی و عوامل دیگر می‌توانند بر قیمت جنس تاثیر بگذارند.

•    پرداخت کامل قیمت: قبل از انجام معامله، خریدار باید تمام قیمت را به فروشنده پرداخت کند.

•    مدت زمان: معامله باید دارای یک مدت زمان معین باشد که طرفین آن را توافق کرده‌اند.

•    زمان تحویل: زمانی که برای تحویل جنس تعیین می‌شود باید به راحتی قابل توافق باشد.

•    مکان تحویل: مکانی که کالا در آن تحویل داده می‌شود باید مشخص باشد.

•    وزن یا پیمانه اندازه گیری: وزن یا پیمانه‌ای که برای اندازه گیری جنس استفاده می‌شود هم باید مورد توافق قرار گرفته باشد.

نکته: وکلای تسهیلات بانکی در قالب بیع سلف اذعان دارند که اگر معامله سلف با استفاده از پول طلا و نقره انجام شود، آن معامله باطل است. اما اگر جنسی را سلف بفروشند و در مقابل آن جنس دیگری یا پول دریافت کنند، آن معامله صحیح است.

آشنایی با ویژگی‌های قرارداد سلف

در نهایت، قرارداد سلف بانکداری بدون ربا، طبق معاملات سلف (پیش خرید) و دستورالعمل بانک مرکزی، سود ثابت را از پیش خرید کسب می‌کند. بانک در زمان معامله تمام مبلغ را به مشتری پرداخت می‌کند و محدودیت استفاده از عقد سلف فقط در بخش تولیدی (صنعت، کشاورزی، معدن) قائل شده است. قرارداد کوتاه مدت بوده و بانک نمی‌تواند قبل از تحویل کالا آن را برای فروش ارائه کند.

تسهیلات بانکی در قالب بیع سلف

بیع سلف یا سلم

سلف در لغت به ‌معنای پیش‌پرداخت آمده است. بیع سلف ازلحاظ فقهی مترادف با بیع سلم است. آنچه امروزه از آن به ‌عنوان پیش ‌خرید یا پیش ‌فروش یاد می‌شود، شبیه به این نوع از بیع است. در این بیع برخلاف بیع نسیه (مالکیت کالا در ابتدا منتقل می‌شود، اما تحویل ثمن معامله در زمان دیگری انجام می‌شود) مالکیت کالا به بعد موکول می‌شود اما ثمن کالا در ابتدا و حین توافق ابتدایی پیش‌خریدار و پیش‌فروشنده منتقل می‌شود.

مانند اینکه شما به کشاورزی ثمن معینی را می ‌پردازید که او محصول سال آینده‌ی زمین خود را در آن زمان به شما تحویل دهد. باید توجه کنیم که کالایی که در این نوع از بیع منتقل می‌شود باید "کلی فی‌الذمه" باشد. (کلی فی الذمه کالایی است که مشابه آن بسیار است؛ یعنی مصادیق آن بسیار است. مثلا برنج طارمی را درنظر بگیرید. شما می‌توانید هزاران فروشگاه پیدا کنید که در آن برنج طارمی می‌فروشند. یا پراید صفر را به ‌راحتی می‌توان از تمام نمایندگی‌های سایپا خرید.)

یکی دیگر از شروط مهم بیع سلف در متون فقهی پرداخت نقدی و آنی ثمن یا بهای کالا در زمان انعقاد بیع است؛ هر چند این شرط در قانون مدنی درمورد بیع سلف نیامده است و جزء شروط آن نیست. ضمنا ثمن معامله می‌تواند بدهی فروشنده به خریدار باشد که با این فرض این بدهی ساقط خواهد شد.

بهای آن چیزی که خریده می‌شود، یعنی مبیع، می‌تواند پول و یا هر کالایی باشد، اما نکته مهمی که باید به آن توجه کرد، لزوم تفاوت جنس مبیع و بهای کالا است. به عبارت دیگر اگر جنس مبیع و ثمن در بیع سلم، یکسان و میزان آن متفاوت باشد، چنین بیعی متضمن ربا و در نتیجه باطل خواهد بود.

وکیل تسهیلات بانکی در قالب بیع سلف

همانطور که پیشتر گفته شد گاهی برای کشاورزان اتفاق می افتد که محصولات سال آینده خود را پیش فروش می نمایند که در قالب انجام یک بیع صورت می گیرد این بیع در هنگامی که فردی اقدام به فروش کالایی به طور مدت دار با دریافت ثمن آن به طور نقد اقدام نماید بیع سلف منعقد نموده است.

 وکلا و موسسات حقوقی که در این خصوص قراردادی منعقد می نمایند را به عنوان وکیل بانکی در قراردادهای بیع سلف شناخته می شود.

در ماده ۴۱ آئین نامه فصل سوم قانون عملیات بانکی بدون ربا مقرر داشته است که بانک ها امکان اعطای تسهیلات به مشتریان را در قالب بیع سلف خواهند داشت.

 بدین ترتیب بهترین وکلا و موسسات حقوقی که با اطلاع نسبت قوانین و مقررات بانکداری و آیین نامه های صادره این امکان را دارند تا با مناسبترین شرایط اقدام به اخذ تسهیلات در قالب سلف نمایند.

در نتیجه چنانچه قصد تعیین وکیل به منظور انجام امور مرتبط با اخذ تسهیلات سلف داشته باشید می توانید از وکلای وکالت آنلاین مشورت بگیرید.

شناسه : 1602

چرا معامله سلف انجام می‌دهیم؟

این معامله برای تامین سرمایه در گردش و مورد نیاز واحد تولیدی انجام می‌شود.

سلف در عملیات بانکی به چه معناست؟

منظور همان پیش خرید محصولات تولیدی (صنعتی، معدنی یا کشاورزی) به صورت نقدی است.

اوراق سلف با دیگر اوراق چه تفاوتی دارد؟

بر خلاف اوراق مشارکت و سهام، در اوراق سلف خریدار در مالکیت و مدیریت بنگاه شریک نیست.

لیست بهترین وکلای تسهیلات بانکی در قالب بیع سلف ایران صفحه 1، تعداد 20 وکیل یافت شد
مشترک شدن در خبرنامه!

برای دریافت آخرین به روز رسانی ها و اطلاعات ، مشترک شوید.