آزمون

همه چیز درباره " آزمون "

آزمون

سلام. بنده در سال 94 به اتهام معاونت در جعل اسناد رسمی به مدت 22 روز در زندان بازداشت شدم و بعد با قرار وثیقه 50 میلیون توانی آزاد شده و در نهایت در دادگاه به جزای نقدی یک میلیون و پانصدهزار تومان محکوم شدم. سوالم اینه که؛ می توانم در آزمون کارآموزی کانون وکلا شرکت کنم؟ پروانه کارآموزی بهم میدن؟ ضمنا طبق بند 6 ماده 10 لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری، برای مشکلی پیش میاد یا نه؟ میخوام برا وکالت بخونم.

بر فرض اینکه سئوال با راى یکى باشدبنظر میرسد

مشاهده پاسخ کامل

با سلام و خسته نباشید و تشکر از سایت خوبتون بنده در سال 91 در آزمون استخدامی وزارت نیرو شرکت کردم و برای شغل نگهبانی برق منطقه ای ک جزو مشاغل کارگری بود پذیرفته شدم. وزارت نیرو با کلیه قبول شدگان قرارداد پیمانی 5ساله بست جز نگهبان ها ک قرارداد کارگری ماده 124 بستند ک ماهیت نامشخصی داشت ( میتوانست قرارداد دائم کارگری باشد ) این رو هم بگم در بدو استخدام تعهد محضری 10 ساله و مدارک گرفتند همچنین فرآیند گزینش هم انجام شد مثل بقیه مشاغلی ک پیمانی شدند و ظلمی آشکار در حق ما ها بود.در طی این 4 سال فرزندان شهدا و فرزندان جانبازان رو هم رسمی کردن. و فقط ما ک با آزمون وارد شده بودیم قراردادن کارگری موقت ماده 124 باقی موندیم . ک هیچ راهی برای پیگیری نداشت شرکت هم زیر بار قرارداد دائم نمی رفت. امسال یه بخشنامه جدید اومده در قالب اجرای بند (ذ) ماده 87 برنامه ششم توسعه ک متنش در سایت ایثارگران صنعت آب و برق موجود هست. و این بند (ذ) ماده88 در واقع دستگاه های اجرایی رو مکلف میکنه ک با مشمولین ماده 21 قانون خدمات رسانی به ایثارگران قرارداد دائم و یا رسمی ببنده پس از گذشت سه ماه از استخدام. بنده هم به عنوان فرزند رزمنده داری سابقه حداقل 6ماه در جبهه مشمول این بخشنامه جدید میشوم. حال سوال و مشکل من این هست ک با وجود اینکه به صراحت در ماده 21 قانون خدمات رسانی به ایثارگران نوشته شامل رزمندگان و فرزندان آن ها میشود. در تماسی ک با دفتر ایثارگران وزارت نیرو داشتم گفتن ک شامل فرزند رزمنده نمیشود. حال بر اساس بخشنامه ها و مستندات اگر از طریق دیوان عدالت اداری پیگیر این موضوع شوم نتیجه میگیرم یا خیر ؟؟؟

خیر،استخدامی ماده۲1ـ کلیه دستگاههای موضوع ماده (۸) این قانون مکلفند حداقل بیست و پنج درصد (۲۸۴) از نیازهای استخدامی

مشاهده پاسخ کامل

همسر بنده سه سال پیش در آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی شرکت کرد و بعنوان کارمند در وزارت جهاد کشاورزی – سازمان تعاونی و روستایی لرستان بصورت استخدام پیمانی پذیرفته شد.در انتهای مراحل استخدامی از وی در یکی از دفاتر اسناد رسمی تعهدی مبنی اینکه تا 10 سال مستخدم نمیتواند تقاضای هیچگونه انتقال، ماموریت آموزشی، مامور به خدمت و... راگرفتند هم اکنون بعد از سه سال خدمت همسرم ،من بعنوان کارمند پیمانی در سازمان امور مالیاتی جنوب استان تهران ( شهر ری ) استخدام شدم . اما سازمان تعاونی روستایی با هیچ یک از موارد انتقال، ماموریت بدون فوق العاده و یا مرخصی بدون حقوق وی موافقت نمینماید. آیا بنده می توانم با توجه به لزوم تبعیت زن از شوهر و مستنداً به بخشنامه شماره 168-75/م/16055-22/1/1375 معاون اول ریاست جمهوری وقت مبنی بر این که با توجه به اصل 21 قانون اساسی باید در قوانین و مقررات و برنامه ریزی های مربوط، تشکیل و حمایت از خانواده مورد توجه قرار گیرد و اینک ترتیبی اتخاذ شود که محل کار همسران به تبعیت از شوهر تغییر پیدا کندبه دیوان عدالت اداری شکایت نمایم. همسر بنده از نظر قوانین استخدامی چگونه باید رفتار کند که کمترین تضرر شامل حال وی گردد

با سلام. بهترین کاری که می توانم پیشنهاد کنم، بدواً طرح دعوی حقوقی به خواسته الزام به تمکین در محاکم عمومی به طرفیت همسرتان و با صدور و قطعیت حکم صادره ، استفاده از حکم بعلاوه ی احکام عام و خاص حمایت از کانون خانواده جهت طرح شکایت در دیوان عدالت می باشد. موفق باشید

مشاهده پاسخ کامل

همسر (زن) بنده سه سال پیش در آزمون استخدامی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان شرکت کرد و بعنوان پرستار بصورت استخدام پیمانی پذیرفته شد.در انتهای مراحل استخدامی بدون اینکه از ابتدا عنوان شده باشند از وی در یکی از دفاتر اسناد رسمی تعهدی مبنی اینکه تا 5 سال مستخدم نمیتواند تقاضای هیچگونه انتقال، ماموریت آموزشی، مامور به خدمت و... راگرفتند هم اکنون بعد از سه سال خدمت همسرم ،من بعنوان کارمند رسمی دولت به صورت ماموریت یکساله به استان گیلان مامور شده ام. اما دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با هیچ یک از موارد انتقال، ماموریت بدون فوق العاده و یا مرخصی بدون حقوق وی موافقت نمینماید.حال می خواهم بدانم آیا اخذ تعهد محضری و ایجاد تعهد کاری به صورت مذکور بدون اینکه پیش از انجام آزمون و یادر شرایط استخدام عنوان شده باشد قانونی می باشد آیا بنده می توانم با توجه به لزوم تبعیت زن از شوهر و مستنداً به بخشنامه شماره 168-75/م/16055-22/1/1375 معاون اول ریاست جمهوری وقت مبنی بر این که با توجه به اصل 21 قانون اساسی باید در قوانین و مقررات و برنامه ریزی های مربوط، تشکیل و حمایت از خانواده مورد توجه قرار گیرد و اینک ترتیبی اتخاذ شود که محل کار همسران به تبعیت از شوهر تغییر پیدا کندبه دیوان عدالت اداری شکایت نمایم اهمسر بنده ز نظر قوانین استخدامی چگونه باید رفتار کند که کمترین تضرر شامل حال وی گردد

مشاهده پاسخ کامل

با سلام . اینجانب در آزمون استخدامی سراسری در اواخر سال 91شرکت نمودم که متاسفانه بعد از آزمون متوجه شدم که تعدادی از دفترچه که بین داوطلبین پخش شده اند به اشتباه نوشته بدون نمره منفی و یک سری دیگر از دفترچه ها نوشته با نمره منفی که دفترچه مربوط به من بدون نمره منفی بود که همین عامل باعث شد من یک سری از سوالات را به علت ترس نداشتن از نمره منفی به عنوان ذخیره قبول شم و دیگر دعوت بکار نشدم و چون نمی دونستم باید به کجا شکایت کنم تا چند ماه پیش با تماس هایی که به همان سازمان داشتم حرف بنده رو باور نمیکردن و گفتن میتونی به دیوان عدالت اداری شکایت کنی و باشکایتی که چن ماه پیش به دیوان داشتم اعلام شده وقت نظارت ابان سال 95 . ایا باید من تا اون موقع یعنی ابان سال اینده منتظر بمونم؟ وو به نظر شما من چطور میتونم به حقم برسم از راهنمایی های شما ممنونم

شما درست اقدام کردید ولی باید مدرکی در این خصوص به دیوان می دادید یا حداقل از کسانی که در ان ازمون شرکت کرده اند

مشاهده پاسخ کامل

سلام .بنده متولد1345 میباشم ودر سال93 کارشناسی حقوق را گرفتم والان دانشجوی ارشد حقوق تجارت بین الملل هستم وامسال میخواهم در آزمون وکالت شرکت کنم .بنده بعد از ازدواجم چون همسرم لرستانی است حدود 25 سال است که در لرستان زندگی می کنم و خانه مادر بنده در گیلان شهرستان بندر انزلی هست ومشکل بنده انتخاب کانون است که لرستان یا گیلان .همسرم حدود 3یا4 سال دیگه باز نشسته میشه وبچه هام دوتاشون ارسد دارن وسومی امسال دیپلم گرفته ودخترم کلاس7 هستن وهمسرم تصمیم دارن بعداز بازنشستگی بریم تهران ومن موندم لرستان یا گیلان رو انتخاب کنم همسرم مشکلی نداره که گیلان رو بزنم.با شرایطی که بنده دارم وبا توجه به ظرفیتی که این دو استان داره وباتوجه به شرایط سنی بنده لطفا"راهنمایی کنید تااز سردرگمی دربیام.ممنون از لطفتون.درپناه حق فقط بخاطر کم بودن فرصت ثبت نام لطفا"جواب بنده را بدهید

شما باید ظرفیت هر کانون را در نظر بگیرید و بعد ثبت نام کنید شما باید کمتر از 50 سال سن داشته باشد و در ضمن

مشاهده پاسخ کامل

با سلام من یک استاد دانشگاه هستم و از زمانی که پدر و مادر همسرم فوت نموده اند بعلت دخالت های برادر های همسرم در زندگی ما با همسرم اختلاف پیدا کرده ام. اگر چه در زمان ازدواج همسرم رعایت مسایل شرعی را مینمود ولی اکنون نماز نمی خواند – تمکین نمیکند– بدون اجازه صبح از منزل خارج میشود و عصر برمیگردد و وقتی از او سوال میکنم شروع به فحاشی میکند و در تربیت فرزندان مانع میشود. او علیرغم عدم علاقه به ادامه زندگی با این خیال که نیمی از اموال من را تصاحب نماید حاضر به درخواست طلاق نیست.. دو پسر دارم که پسر دوم من 25 سال دارد و دارای اضطراب شدید است بدون نظر پزشک دارو مصرف میکند و کاملا به خود درمانی عادت کرده است و وقتی به این کارش اعتراض میکنم همسرم شروع به حمایت از او میکند. پسرم نیز به باج گیری عادت کرده است و هر وقت به درخواست باج او جواب مثبت ندهم نامه هایی مینویسد و برای همکارانم ارسال میکند و اخیرا که من در مقابلش مقاومت کردم دو نفری (همسرم و پسرم ) من را مورد ضرب و شتم قرار دادند. پسرم حاضر نیست فقط با مجوز روان پزشک دارو مصرف کند و یا بهمراه من پیش روان پزشک برود. من همه نوع نیاز های آنها را تامین میکنم ولی باز هم دونفری از من باج میگیرند بطوری که تصمیم گرفته ام جدا از آنها زندگی کنم. اکنون چند سوال از شما دارم. 1- اول این که با توجه به عدم تمکین همسرم آیا من موظف به پرداخت هزینه های او هستم یا نه؟ اگر آری ، چقدر؟ 2- پسرم اگر چه دانشجو است ولی بعلت این که رعایت دستورات پزشکان را نمیکند و بعلت دخالت های همسرم و گمراه کردنهای او ، بیماری اش ادامه دارد و پیشرفت تحصیلی نیز ندارد. آیا من موظف به تامین هزینه های او هستم؟ چقدر و تا کی؟ لطفا بفرمایید چگونه رفتار کنم که این جدا زندگی کردن عواقب سویی برای من نداشته باشد.

مطابق قانون علیت عمومی این شرایط معلول حوادثی در گذشته است و ناگهانی ایجاد نشده است .تامل نمایید چه کرده اید که منتج به این رفتارها شده است .شیوه رفتاری خود را تغییر دهید و با آزمون و آزمایش سیاست های رفتاری گوناگون سررشته زندگی را بدست آورده و با پشتکار و صبر قانون خود را در خانواده تثبیت نمایید .در صورت امکان از

مشاهده پاسخ کامل

http://www.norouzilawyer.ir/ با سلام؛ سوالم درباره آزمونهای استخدامی استانداری هاست؛ بنده در آزمون استخدامی استانداری گیلان، که حدود سه‌سال پیش در سال 90 برگزار شد شرکت نمودم و حائز بالاترین نمره آزمون عمومی-تخصصی کتبی شدم و پس از موفقیت در مراحل مختلف مصاحبه‌های علمی، تخصصی، گزینش و مصاحبه عقیدتی و همچنین آزمایشهای پزشکی، اعتیاد و عدم‌سوءپیشینه بعنوان قبولشده نهایی و اصلی معرفی و اعلام شدم. اما تا امروز همچنان منتظر صدور حکم استخدامی و اعلام شروع به کار هستم! از طرفی اطلاع دقیق دارم که دستگاه اجرایی مربوطه حکم قطعی 4‌نفر از 10‌نفر قبول شده نهایی را صادر نموده و آنها بیش از یک‌سال است که بطور رسمی به کار مشغول و درحال دریافت حقوق می باشند!! لذا با هدف الزام به استخدام به دیوان عدالت اداری شکایت کردم؛ حال سوالاتم اینجاست: 1-بنظر شما دیوان چه حکمی میده در این موارد؟ اجرای حکم چگونست و چقدر طول میکشه؟ 2-با توجه به اینکه چندنفر ر استخدام کردن و استخدام ما ر به تأخیر انداخته اند، آیا میتونم بعدا به جهت تأخیر در انتفاع ادعای جبران خسارتهای ناشی از مابه‌التفاوت حقوق پرداختی به استخدام‌شدگان از این آزمون ر داشته باشم؟ آیا این ادعا نابجا نیست؟ بنظر شما دیوان چه حکمی میده در این مورد؟

در صورت ارائه مدارک مثبته از ناحیه ما و عدم ارائه دلیل موجه از استانداری مربوطه قطعا رای به نفع شما صادر خواهد شد . زمان دارسی

مشاهده پاسخ کامل

سلام استاد بزرگوار بنده فارغ التحصیل رشته حقوق خصوصی هستم, امسال برای آزمون وکالت در حال مطالعه هستم. بنده سابقه کیفری فرار از خدمت و پرداخت جزای نقدی در دادسرا نظام دارم. طبق نص ماده 25 ق م و ماده 57 ق م ن م و آیین نامه سجل کیفری و شرایط اخذ پروانه وکالت. آیا در این خصوص مشکلی برای بنده حادث خواهد شد? در این خصوص اضطراب دارم. ممنون میشم پاسخ دهید. با سپاس فراوان

با سلام در مورد سوال مذکور چون شما به صورت کلی سوال پرسیده اید و کیفیت و میزان مجازات را ذکر ننموده اید لذا شما را

مشاهده پاسخ کامل

سلام ما عده ای از دانشجویان دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات هستیم که در مراکز استانها تحصیل کرده ایم. علی رغم گذشت بیش از سه سال از زمان فارغ التحصیلیمان( که کاملا قانونی و از طریق آزمون سراسری و با پرداخت شهریه کامل بوده است) به دلایل عدم هماهنگی های موجود در این دانشگاه و تعویض سه رییس دانشگاه در سه سال گذشته هنوز موفق به دریافت مدارک تحصیلیمان از این دانشگاه نگردیده ایم .با توجه به اینکه ارائه این مدارک به محل کارمان باعث افزایش قابل توجهی در حقوق شغلی دریافتیمان میشد عملا سه سال است که از دریافت این حقوق متضرر گشته ایم. با توجه به اینکه دانشگاه موظف است ظرف ششماه پس از تسویه حساب مدارکمان را صادر کند و تاکنون نکرده است. آیا راهی برای شکایت و پیگیری خواسته وحقوق پایمال شده مان وجود دارد؟

سلام در صورتی که تمامی مراحل آموزشی طی شده باشد و دانشجو هیچ تعهد یا دینی به دانشگاه آزاد نداشته باشد و دانشگاه بلا وجه

مشاهده پاسخ کامل

مشترک شدن در خبرنامه!

برای دریافت آخرین به روز رسانی ها و اطلاعات ، مشترک شوید.